5 Մայիս 2011 - 11:24 AMT
Նախօրեին տեղացած կարկուտը վնասել է Հայաստանի Արագածոտնի մարզի բերքը: Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Հայաստանի մարզերում ամեն տարի կարկուտ է տեղում, իսկ 250-290 համայնքներում դա կրկնվող երևույթ է: «Վնաս, բնականաբար, կա, մասնավորապես` կարկուտը տեղացել է 17 համայնքներում, սակայն լուրջ վնաս է հասցրել միայն երեք համայնքներում: Այսօր մենք ճշտում ենք կարկուտի հասցրած վնասի չափը և կտեսնենք, թե ինչ միջոցներ կարելի կլինի ձեռնարկել»,- նշել է նա:
Սերգո Կարապետյանը հաղորդել է նաև, որ այդ մարզում 15 հակակարկտային կայան է տեղակայված, որոնցից վեցը գտնվում են այն տեղանքներում, որտեղ կարկուտ է տեղացել, ինչի արդյունքում այդ վայրերում վնասը մեծ չէր: «Այս տարի ծրագրվում է 25 լրացուցիչ կայան կառուցել Արագածոտնի մարզում»,- ավելացրել է նա:
Մայիսի 4-ի երեկոյան Սերգո Կարապետյանն այցել է Արագածոտնի մարզ և տեղում ծանոթացել մարզի որոշ տարածքներում տեղացած կարկուտի հետևանքով առաջացած իրավիճակին, շրջել Ուջան, Ագարակ, Ոսկեվազ, Կոշ գյուղերում, եղել ռադիոլոկացիոն կենտրոնում:

Сильный град накануне повредил урожай в Арагацотнской области Армении. В беседе с журналистами министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян сказал, что град бывает в областях Армении каждый год, а в 250-290 общинах – это повторяющееся явление. «Ущерб естественно есть, в частности, град прошел в 17 общинах, но серьезные повреждения были нанесены лишь в 3-х. Сегодня мы уточняем размер ущерба, и посмотрим, какие меры можно будет предпринять», – отметил он.
Серго Карапетян также сообщил, что в этой области размещено 15 противоградовых станций, из которых 6 расположены в тех местностях, где прошел град, в силу чего ущерб здесь был невелик. «В этом году запланировано установить дополнительные 25 станций в области Арагацотн», – добавил он.
Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян вечером 4 мая посетил область Арагацотн, где на месте ознакомился с ситуацией в селах Уджан, Агарак, Воскеваз, Кош, а также был в радиолокационном центре.