5 Մայիս 2011 - 13:44 AMT
Լիտվայի նախագահի պատվին Երևանի կոնյակի գործարանում 400լ տարողությամբ կոնյակի անվանական տակառ կհնեցվի
Հայաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Լիտվայի Հանրապետության նախագահ Դալիա Գրիբաուսկայտեի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 5-ին այցելեց Երևանի կոնյակի գործարան: Ինչպես նշվում է ԵԿԳ մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, ըստ նախատեսված ծրագրի` պատվիրակությունը այցելեց Երևանի կոնյակի գործարանի հնեցման արտադրամաս, որտեղ ծանոթանավ հայկական Արարատ կոնյակի պատմությանը և արտադրական պրոցեսին:
Նախագահը կանգ առավ «Խաղաղության տակառի» մոտ, որը հիմնադրվել է 2001 թվականին ի պատիվ ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահների այցի: Տակառում հնացվում է զինադադարի տարին խորհրդանշող 1994թ. կոնյակի սպիրտ: Ի դեպ, այն կոչվում է «խաղաղության», քանի որ կբացվի այն ժամանակ, երբ կկարգավորվի ղարաբաղյան հակամարտությունը: Նախագահը իր ստորագրությունը թողեց նաև գործարանի հուշագրքում:
Ըստ ավանդույթի` Երևանի կոնյակի գործարանը Լիտվայի Հանրապետության նախագահ տիկին Դալիա Գրիբաուսկայտեին նվիրեց 400 լիտր տարողությամբ անվանական տակառ: Տիկին Գրիբաուսկայտեն Երևանի կոնյակի գործարան այցելած 20-րդ նախագահն է, որի պատվին այստեղ կոնյակի սպիրտ է հնեցվում: Նշենք նաև, որ Երևանի կոնյակի գործարանի մառանում է պահվում նաև Լիտվայի նախկին նախագահների` պարոն Վալդաս Ադամկուսի և Ռոլանդաս Պակսասի անվանական տակառները:
Երևանի կոնյակի գործարանի տնօրինությունը տիկին Գրիբաուսկայտեին նվիրեց նաև հատուկ պատրաստված Արարատ կոնյակ:
Հարկ է նշել, որ Երևանի կոնյակի գործարանը, հանդիսանալով Արարատ ապրանքանիշի բացառիկ սեփականատերը, բալթյան երկրներ է արտահանում ավելի քան 100 000 լիտր կոնյակ:

В рамках рабочего визита в Армению президент Литвы Даля Грибаускайте и возглавляемая ею делегация 5 мая 2011 года посетили Ереванский коньячный завод. Как отмечается в сообщении пресс-службы ЕКЗ, делегация побывала в цехе выдержки завода, где ознакомилась с историей и процессом производства армянского коньяка Арарат.
По намеченной программе, президент Даля Грибаускайте остановилась около «Бочки мира», которая была заложена в 2001 году по случаю визита сопредседателей Минской Группы ОБСЕ. В бочке выдерживается коньячный спирт 1994 года, символизирующий подписание перемирия. Отметим, что бочка именована «Бочкой мира», так как откроется в день урегулирования карабахского конфликта. Даля Грибаускайте оставила также памятную запись в книге гостей ЕКЗ.
Согласно традиции, Ереванский коньячный завод в качестве подарка преподнес президенту Литвы именную бочку емкостью в 400 литров. Госпожа Даля Грибаускайте – 20-ый президент, в честь которого на ЕКЗ закладывается бочка. На ЕКЗ хранятся также именные бочки бывших президентов Литвы Валдаса Адамкуса и Роландаса Паксаса. Руководство Ереванского коньячного завода подарило госпоже Грибаускайте специально приготовленный коньяк Арарат.
На данный момент Ереванский коньячный завод, являясь эксклюзивным владельцем марки Арарат, экспортирует в страны Балтии свыше 100 000 литров коньяка.