Մայիսի 12-20-ը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը դիտարկում կանցկացնի սերմնաբուծության զարգացման ծրագրի իրագործման ոլորտում, որին հանրապետությունում ձեռնամուխ են եղել 2010թ.: Այդ մասին մայիսի 6-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալստյանը: Նա հիշեցրել է, որ անցյալ տարի ՌԴ Ստավրոպոլի մարզից Հայաստան է ներկրվել ցորենի 1010 տոննա բարձրորակ սերմ, որը բաժանվել է գյուղտնտեսություններին, որոնք ունեն մինչև 3 հա վարելահող: «Մենք կվերահսկնեք, որպեսզի այս տարի ֆերմերները վերադարձնեն ստացված սերմերը ½ հարաբերակցությամբ»,-ասել է նա: Փոխնախարարը թվարկել է այն բարեփոխումները, որոնք իրականացվում են գյուղատնտեսության ոլորտում, վստահություն հայտնելով, որ ապագայում Հայաստանը կկարողանա ապահովել իր պարենային ինքնաբավությունը:
Իր հերթին Ագրարային համալսարանի պրոֆեսոր Անդրեաս Մելիքյանը հավելեց, որ գյուղատնտեսության խնդիրներն այսօր չեն ծագել և չեն կարող լուծվել մեկ տարում: Միաժամանակ, փորձագետը վստահություն է հայտնել, որ Երկրի իշխանությունների ուշադրությունն այդ հարցի նկատմամբ չի կարող դրական արդյունքներ չտալ:

С 12 по 20 мая Министерство сельского хозяйства Армении проведет мониторинг реализации программы по развитию семеноводства, к реализации которой в республике приступили в 2010 году. Об этом 6 мая на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Самвел Галстян.
В связи с этим он напомнил, что в прошлом году из Ставропольского края в Армению было импортировано 1010 тонн семян высококачественной пшеницы с целью ее воспроизводства, которая была роздана фермерским хозяйствам, имеющим до 3 га пригодной для посева территории. «Мы проконтролируем, чтобы в этом году фермеры возвратили полученные семена в размере 1/2», – сказал он. В связи с этим замминистра перечислил ряд реформ, которые реализуются в сфере сельского хозяйства, начиная с 2011 года, выразив уверенность, что Армении в скором будущем удастся обеспечить продовольственную самодостаточность.
В свою очередь, профессор Аграрного университета Армении Андреас Меликян добавил, что проблемы в сфере сельского хозяйства возникли не сегодня и не могут быть решены в течение одного года. Одновременно эксперт выразил уверенность, что повышенное внимание властей страны к этой сфере не может не дать положительных результатов.