Կլիմայական պայմանների տեսակետից բարենպաստ տարվա դեպքում Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում 10% աճ կլինի, հայտնել է Հայաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Գալստյանը:
Ինչ վերաբերում է մի շարք գյուղմթերքների, մասնավորապես` կարտոֆիլի ընթացիկ գներին, փոխնախարարը հաղորդել է, որ նոր բերքի կարտոֆիլի գինն այս տարի անցյալ տարվա համեմատ փոքր-ինչ նվազել է: Անդրադառնալով կարտոֆիլի իրացման խնդիրներին` Սամվել Գալստյանը նշել է, որ 2011 թվականին 30 հազ. հա է ցանվել` 2010 թվականի 28 400 հա (482 000 տոննա) համեմատ: Նրա խոսքով` սկսած նախորդ տարվանից` կարտոֆիլի իրացման շուկաները, այդ թվում` Իրանի միջոցով, բաց են, և գյուղացիներն իրենք են շահագրգռված ծավալները մեծացնելու հարցում: Սամվել Գալստյանը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Վրաստանը փակեց սահմանը` պահանջելով քվոտացված մոտեցում, սակայն «շուկան իրենն է թելադրում»:

В случае благоприятного года с точки зрения климатических условий в сфере сельского хозяйства Армении будет 10% рост, заявил заместитель министра сельского хозяйства Самвел Галстян.
Что же касается текущих цен на ряд сельхозпродуктов, в частности, картофель, замминистра сообщил, что цена на молодой картофель в этом году по сравнению с прошлым годом немного ниже. Касаясь проблем реализации картофеля, Самвел Галстян отметил, что в 2011 году было засеяно 30 тыс. га по сравнению с 28 400 га тонн. (482 000 тонн) в 2010 году. По его словам, начиная с прошлого года, рынки реализации картофеля открыты, в том числе через Иран, и сами сельчане заинтересованы в увеличении объемов. Самвел Галстян напомнил, что в прошлом году Грузия закрыла границы, потребовав квотированный подход, но «рынок диктует свое».