9 February 2001 - 13:22 AMT
09.02.2001. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ-ի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Դեվիդ Ջոնսոնը հայտարարել է Հայաստանում Օմբուդսմենի ինստիտուտի ստեղծման կարեւորության մասին:
Ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստում, Դ. Ջոնսոնը կոչ է արել Երեւանում ԵԱՀԿ-ի ներկայացչության ղեկավար, դեսպան Ռոյ Ռիվին «հատուկ ուշադրություն հատկացնել Հայաստանում Օմբուդսմենի ինստիտուտի ստեղծմանը»: Ամերիկացի դիվանագետը հույս է հայտնել, որ այս տարվա ընթացքում հայկական խորհրդարանը կընդունի Օմբուդսմենի մասին օրենքը:
Դեվիդ Ջոնսոնը իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանի կառավարությանը` ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի հետ համագործակցության համար: Դիվանագետը նշել է, որ Եվրախորհրդին անդամակցելուց Հայաստանի վերցված պարտավորությունները պահանջում են աջակցության նոր որակ Հայաստանի կառավարությանը եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակին: –0–

ПОСОЛ США В ОБСЕ ЗАЯВИЛ О ВАЖНОСТИ СОЗДАНИЯ В АРМЕНИИ ИНСТИТУТА ОМБУДСМЕНА
09.02.2001, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Постоянный представитель США в ОБСЕ, посол Дэвид Джонсон заявил о важности создания в Армении института Омбудсмена.
Выступая на заседании постоянного совета ОБСЕ, Д. Джонсон призвал главу представительства Организации по Безопасности и Сотрудничеству в Европе в Ереване посла Роя Рива “уделить особое внимание созданию в Армении института Омбудсмена”. Американский дипломат выразил надежду, что закон об Омбудсмене будет принят армянским парламентом в течение этого года.
Дэвид Джонсон выразил признательность правительству Армении за сотрудничество с ереванским офисом ОБСЕ. Дипломат отметил, что обязательства, взятые Арменией при вступлении в Совет Европы, требуют оказания большей поддержки правительству Армении и миссии ОБСЕ в Ереване. –0–