Մայիսի 7-ից վրաց-ռուսական Կազբեկի-Վերին Լարս մաքսային կետը հատող ավտոտրանսպորտային միջոցների երթեւեկության նկատմամբ հանվում են բոլոր սահմանափակումները` կապված բեռնատար եւ ուղեւորատար տրանսպորտային միջոցների չափերի եւ ուղեւորատարողունակության հետ:
Հիշեցնենք, որ բնակլիմայական պայմաններից ելնելով` մեծ տարողունակությամբ եւ կիսակցորդներով բեռնատար ավտոմեքենաների երթևեկությունը անցակետով հնարավոր չէր իրականացնել եւ թույլատրված էր միայն թեթև մարդատար ավտոմեքենաների, մինչև 30 ուղևոր տարողունակությամբ ավտոմեքենաների և մինչև 10 տոննա տարողունակությամբ բեռնատար ավտոմեքենաների երթևեկությունը:
Մաքսային կետն աշխատելու է պարբերաբար փոխվող միակողմանի երթեւեկությամբ` կախված Վրաստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության մաքսակետերում տրանսպորտային միջոցների գոյացած քանակից: Այս տեղեկատվությունը ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությանը տրամադրել է Վրաստանի ճանապարհային ոստիկանությունը:

Начиная с 7 мая на контрольно-пропускном пункте «Верхний Ларс» отменяютяс все ограничения, связанные с пропускной способностью, как для грузовых, так и для пассажирских тренспортных средств по линии их размеров и вместимостью.
Как сообщает пресс-служба Министерства транспорта и связи Армении, в связи с климатическими условиями на КПП было введено некоторое ограничение, в частности, пересекать «Верхний Ларс» было разрешено легковым автомобилям, вместимостью до 30 человек, и грузовым, вместимостью до 10 тонн.
Таможенный пунк будет работать попеременно в одном направении в зависимости от накопленного числа машин Грузии и России, сообщает минитсерство со ссылкой на Дорожную полицию Грузии.