10 Մայիս 2011 - 09:12 AMT
Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողոը շարունակում է շաքարավազի շուկայի դիտարկումը, մայիսի 10-ին Երևանում լրագրողների հետ զրույցում հաղորդել է ՏՄՊՊՀ նախագահի խորհրդական Արամ Սահակյանը: Նրա խոսքերով, «Ալեքս Գրիգ» և «Լուս աստղ շուգր» ընկերությունները դեռ անհրաժեշտ տեղեկատվություն չեն տրամադրել իրենց գործունեության մասին, որը հանձաժողովը պահանջել է այդ տնտեսվարող սուբյեկտներից: «Մենք պահանջվող տեղեկատվությունը չենք ստացել այդ ընկերություններից, չնայած նրան, որ դրա տրամադրման ժամկետն արդեն լրացել է: Հանձնաժողովը քայլեր է ձեռնարկում տնտեսվարող սուբյեկտներին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ»,- ասել է նա: Եթե այդ ընկերությունները ՏՄՊՊՀ-ին անհրաժեշտ տեղեկատվություն չտրամադրեն, նրանք ստիպված կլինեն վճարել տուգանք 500 հազար դրամի չափով, հետո, օրենսդրության համաձայն, նրանք ծանուցվելու են այն մասին, որ պետք է պատասխան հարցմանը և այլն, մինչև ՏՄՊՊՀ-ն չստանա անհրաժեշտ տվյալները:
Արամ Սահակյանը հաղորդել է, որ վերջին դիտարկման արդյունքներով 1 կգ շաքարավազի գինը առևտրի տարբեր կետերում, մասնավորապես, «Yerevan City» սուպերմարկետներում կազմել է 367 դրամ, «ինչը նորմալ գին է, քանի որ մեկ շաբաթ առաջ այդ գինը կազմել է 372.5 դրամ»:
Խոսելով հանրապետությունում շաքարավազի գների բարձրացման պատճառների մասին` Սահակյանը կարծիք է հայտնել, որ դա կարող է պայմանավորված լինել դրամի փոխարժեքի տատանումներով, միաժամանակ նա քիչ հավանական է անվանել համաշխարհային գների ազդեցությունը հումքի վրա, քանի որ դրանց տատանումն ազդում է հայկական շուկայի վրա որոշակի ժամանակ անցս:

10 Май 2011 - 09:12 AMT
Две компании депутата Самвела Алексаняна отказываются представлять антимонопольному органу Армении информацию о своей деятельности
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении продолжает мониторинг на рынке сахарного песка, сообщил в беседе с журналистами 10 мая в Ереване советник председателя ГКЗЭК Арам Саакян. По его словам, компании «Алекс Григ» и «Лус астх шугр» пока не представили необходимую информацию о своей деятельности, которую Комиссия потребовала от этих хозсубъектов. «Мы не получили требуемую информацию от этих компаний, несмотря на то, что срок ее представления уже истек. Комиссия предпринимает шаги по привлечению хозсубъектов к ответственности», – подчеркнул он. В случае, если эти компании не представят ГКЗЭК требуемую информацию, они будут вынуждены заплатить штраф в размере 500 тыс. драмов, затем, согласно законодательному графику, компании будут оповещены о том, что они должны ответить на запрос и т.д., до тех пор пока ГКЗЭК не получит необходимые данные.
Арам Саакян также сообщил, что по итогам последнего мониторинга 1 кг сахарного песка в розничных пунктах торговли, в частности, в супермаркетах «Yerevan City», стоил 367 драмов, «что является нормальной ценой, поскольку неделю назад эта цена составляла 372,5 драмов». «Пока мы не можем сказать, это обусловленная цена или нет, поскольку не изучили причины ее повышения», – добавил он.
Говоря о причинах повышения цен на сахарный песок в республике, главный советник председателя ГКЗЭК высказал мнение, что это может быть обусловлено колебанием обменного курса драма, при этом он назвал маловероятным влияние мировых цен на сырье, поскольку их колебание сказывается на армянском рынке через определенный лаг.