«Ստանդարտ Դիագնոզ» ՍՊԸ-ի լաբորատորիայում, որը Հայաստանում գործում է 2010-ից, վերջերս տեղական նրբերշիկների փորձաքննության արդյունքում հայտնաբերվել են գենետիկորեն փոփոխված միկրոօրգանիզմներ: Այդ մասին մայիսի 11-ին Երևանում լրագրողների հետ զրույցում հաղորդել է մասնավոր լաբորատորիայի տնօրեն Արտյոմ Մեհրաբյանը:
Ինչ վերաբերվում է մսին և այլ մսամթերքներին, ապա նման միկրոօրգանիզմներ դրանց մեջ չեն հայտնաբերվել: Մեհրաբյանը նաև հաղորդել է, որ գենետիկորեն փոփոխված միկրոօրգանիզմներ չեն հայտնաբերվել Թուրքիայից ներկրված լոլիկներում, մանկական սնունդի մեջ և կաթնամթերքում:
Նրա խոսքերով, լաբորատորիա կարող է դիմել ցանկացած մարդ, մեկ փորձաքննության արժեքը կազմում է 22 հազար դրամ:

В лаборатории ООО «Стандарт Диагноз», которая действует в Армении с 2010 года, за последнее время в результате проведенной экпертизы в местных сосисках были обнаружены генетически модифицированные микроорганизмы. Об этом 11 мая в Ереване в беседе с журналистами сообщил директор частной лаборатории Артем Меграбян.
Что же касется мяса и других мясопродуктов, то подобных микроорганизмов в них не было выявлено. Артем Меграбян также сообщил, что генетически модефицированные микроорганизмы не были выявлены сотрудниками лаборатории в помидорах, импортированных из Турции, в детском питании и молочной продукции.
По его словам, в лаборатурию может обратиться любой желающий, а стоимость одной экпертизы составляет 22 тыс. драмов.