11 Մայիս 2011 - 11:33 AMT
Ամեն տարի Շուկայի և սպառողների շահերի պաշտպանության տեսչության ստացած 100-120 բողոքների տարեկան կտրվածքով 98 տոկոսը որոշվում է սպառողների օգտին: Այդ մասին մայիսի 11-ին Երևանում լրագրողների հետ զրույցում հաղորդել է Շուկայի և սպառողների շահերի պաշտպանության պետական տեսչության կանոնակարգող նորմերի կատարման տեխնիկական վերահսկողության բաժնի պետ Արթուր Տոնոյանը:
Նրա խոսքերով, նման արդյունքը վկայում է այն մասին, որ հանրապետությունում արտադրված կամ ներկրված ապրանքները մեծամասամբ չեն համապատասխանում իրենց տեխնիկական պարամետրերին: Նա ասել է, որ հայտատուն փոխհատուցում է ստանում անորակ ապրանքի դիմաց ՀԴՄ կտրոնի կամ առքուվաճառքը հաստատող փաստաթղթի առկայության դեպքում:
Նա հաղորդել է, որ Հայաստանի ոչ պարենային շուկայում շատ են երրորդ երկրներից` Չինաստանից, Թուրքիայից, ներկրված անհայտ ծագում ունեցող անորակ ապրանքները: Մասնավորապես, դրանք բջջային հեռախոսներ են, կենցաղային տեխնիկա, հագուստ և կոշիկ:
Այսօր Հայաստանում լաբորատորիաները բավականաչափ հագեցած չեն ոչ պարենային ապրանքների փորձաքննություն անցկացնելու համար, ոլորտների դիապազոնը մեծ է, ինչը պահանջում է հսկայական ներդրումներ:

11 Май 2011 - 11:33 AMT
На непродовольственном рынке Армении много некачественных сотовых телефонов, бытовой техники, одежды и обуви
Из поступающих ежегодно в Инспекцию защиты рынка и интересов потребителей на непродовольственном рынке Армении из 100-120 жалоб в годовом интервале 98% разрешается в пользу потребителей. Об этом в беседе с журналистами 11 мая в Ереване сообщил начальник отдела по техническому контролю по выполнению регулирующих норм Инспекции защиты рынка и интересов потребителей Артур Тоноян.
По его словам, такой результат свидетельствует о том, что импортированные или произведенные в республике товары в большинстве не соответствуют своим техническим параметрам. Он сказал, что заявитель получал компенсацию взамен некачественного товара при наличии чека контрольно-кассового аппарата или документа, фиксирующего сделку купли-продажи.
Он сообщил, что на непродовольственном рынке Армении велико наличие некачественной продукции, импортированной из третьих стран – Китая, Турции, неизвестного происхождения. В частности, это сотовые телефоны, бытовая техника, одежда и обувь.
На сегодняшний день лаборатории в Армении недостаточно оснащены для проведения необходимых экспертиз непродовольственных товаров, т.к. диапазон сфер велик, а это требует огромных инвестиций.