13 Մայիս 2011 - 13:33 AMT
Երևանի կոնյակի գործարանը ավարտել է 2010թ.-ին մթերած 28 525տ. խաղողի գինենյութի թորման աշխատանքները: Երեք մասնաճյուղերի համատեղ աշխատանքի արդյունքում այս տարի գործարանը թորել է 20 մլն. 644 հազար լիտր գինենյութ, որի արդյունքում արտադրվել է մոտ 3 մլն 423 հազար լիտր կոնյակի սպիրտ: Մասնավորապես` ԵԿԳ-ի Այգավանի մասնաճյուղում ստացվել է 1 մլն 477 հազար լիտր սպրիտ, Արմավիրում ` 1 մլն 769 հազար լիտր սպիրտ, Բերդում `177 հազար լիտր սպիրտ: Արտադրված կոնյակի սպիրտի այս ծավալը կօգտագործվի ԱՐԱՐԱՏ կոնյակների արտադրության համար և կհամալրի Երևանի կոնյակի գործարանի կոնյակի սպիրտի պաշարները:
Սույն թվականի մայիսի 17, 18 և 20-ին Երևանի կոնյակի գործարանը կկազմակերպի հանդիպումներ Արմավիրի, Արարատի և Տավուշի մարզերի մարզպետների, գյուղապետերի և խաղողագործների հետ, որի ընթացքում կամփոփվեն նախորդ տարվա արդյունքները և կքննարկվեն այս տարվա խաղողի մթերմանն առնչվող հարցեր:
Ներկայումս Երևանի կոնյակի գործարանում շարունակվում է խաղողագործների հետ պայմանագրերի վերակնքման գործընթացը` հաշվի առնելով, որ 2010 թվականին լրացել էր նախորդ տարիներին կնքված պայմանգրերի գործողոււթյան ժամկետները: Հիշեցնենք, որ ընկերությունը սկսած 2001 թվականից համագործակցությունը խաղողագործների հետ կատարում է պայմանագրային հիմունքներով, ինչը թույլ է տալիս աշխատել գյուղացու հետ ողջ տարվա ընթացքում և աջակցել ֆերմերին բերքին առնչվող ընթացիկ խնդիրների լուծման հարցում:

13 Май 2011 - 13:33 AMT
Ереванский коньячный завод завершил дистилляцию виноматериала, полученного в результате закупленных в 2010 году 28 525 т винограда. По итогам совместной работы трех филиалов предприятия было продистиллированно 20 млн 644 тыс. л виноматериала, в результате чего получено 3 млн 423 тыс. л коньячного спирта.
В частности, как сообщает пресс-служба завода, на филиале ЕКЗ в Айгаване получено 1 млн 477 тыс. л спирта, в Армавире – 1 млн 769 тыс. л, в Берде – 177 тыс. л спирта.
Указанные объемы произведенного коньячного спирта дополнят запасы коньячных спиртов ЕКЗ и будут использованы для производства коньяков АРАРАТ.
17, 18 и 20-го мая Ереванский коньячный завод проведет ряд встреч с участием марзпетов, сельских глав и виноградарей, в ходе которых будут обсуждены итоги прошлогодних закупок винограда, а также вопросы, связанные с предстоящими.
Учитывая то обстоятельство, что в 2010 году сроки действия договоров, заключенных с виноградарями в предыдущие годы, истекли, в настоящее время Ереванский коньячный завод ведет процесс перезаключения договоров с виноградарями. С 2001 года компания сотрудничает с виноградарями на контрактной основе, что позволяет работать с фермерами на протяжении всего года и содействовать им в решении текущих вопросов.