Հայաստանի արտաքին պարտքը 2010 թվականի արդյունքներով կազմել է 303 մլրդ դրամ, սակայն վարկային պարտավորությունների մարումը, որը սկսվելու է 2012 թվականից, խնդիրներ չի առաջացնի: Այդ մասին մայիսի 13-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտնել է Հայաստանի ֆինասների նախարարի տեղակալ, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը` ելույթ ունենալով «2010 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ» հաշվետվության քննարկումների ժամանակ:
Այս կապակցությամբ ՀՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը, ներկայացնելով իր ղեկավարած կառույցի եզրակցությունը, նշեց մի քանի դիտողություններ և մտահոգություններ: Ըստ նրա` շուրջ 3,3 ԱՄՆ մլրդ դոլարի հասնող ՀՀ արտաքին պարտքը, որի մարման գործընթացն սկսվելու է հաջորդ տարվանից, բավական ծանր բեռ է լինելու պետական բյուջեի վրա, ուստի կարծում է, որ հարցի հետ կապված `անհրաժեշտ է մշակել ռազմավարություն, ինչը, ինչպես հետագայում հավաստիացրեց ՀՀ գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, արդեն նախաձեռնվել և մշակման փուլում է:

13 Май 2011 - 13:51 AMT
Внешний государственный долг Армении по итогам 2010 года составил 303 млрд драмов, однако с погашением кредитных обязательств, которое начнется с 2012 года, у республики не будет проблем. Об этом 13 мая заявил замминистра финансов Армении, главный казначей Атом Джанджугазян, выступая на парламентских слушаниях по отчету госбюджета Армении за 2010 год.
В связи с этим председатель Контрольной палаты Армении Ишхан Закарян высказал свои замечания и опасения, отметив, что госдолг, достигающий порядка $3,3 млрд, погашение которого начнется со следующего года, будет достаточно тяжелым бременем для госбюджета. Поэтому глава КП посчитал необходимым разработать стратегию по его погашению. В ответ Атом Джанджугазян заверил, что она уже инициирована и находится на стадии разработки.