Հունիսին բանջարեղենի և մրգերի գները Հայաստանում կկարգավորվեն՝ աստիճանաբար նվազելով, նախօրեին հավաստիացրել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը` ելույթ ունենալով ԱՊՀ երկրների սերմնաբուծության հարցերով միջկառավարական խորհրդի նիստում: «Չնայած եղանակային անբարենպաստ պայմաններին այս տարի կկարողանանք ոչ միայն ապահովել պտղի և բանջարեղենի մեր պահանջարկը, այլև կունենանք ավելցուկ` արտահանելու համար՚,- նշեց Ս. Կարապետյանը:
«Այս տարի, ինչպես բանջարանոցային մշակաբույսերի, այնպես էլ բուսաբուծության բոլոր մշակաբույսերի ցանքատարածքները անցյալ տարվա համեմատ, ավելացել են 20-25 տոկոսով: Հունիսից սկսած բանջարեղենի և պտղի գները կկարգավորվեն, գները կնվազեն»,-ասել է նա:
Ինչպես ասվում է ՀՀ գյուղնախարարության մամլո հաղորդագրության մեջ, նիստին մասնակցում էին ներկայացուցիչներ ԱՊՀ եւ Արեւելաեվրոպական երկրներից` Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Ղրղզստանից, Մոլդովայից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Հունգարիայից: Բացման խոսքով հանդես եկավ ԱՊՀ երկրների սերմնաբուծության հարցերով միջկառավարական խորհրդի նախագահ, գյուղատնտեսական գիտությունների դոկտոր, ՌԴ գյուղատնտեսության վաստակավոր գործիչ Իվան Կուզմինը:
«ՀՀ կառավարության որոշմամբ առաջիկա հինգ տարիներին հատուկ ուշադրություն է հատկացվելու սերմնաբուծությանը, հատկապես` հացահատիկային մշակաբույսերի առումով: Արդյունքում` 2015 թ. մեր երկիրը կկարողանա ապահովել իրեն բարձրորակ էլիտային սերմերով»,-ասել է Սերգո Կարապետյանը:

14 Май 2011 - 09:13 AMT
Начиная с июня текущего года, цены на овощные и косточковые культуры в Армении стабилизируются в сторону понижения, заверил накануне министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян, выступая на заседании межправкомиссии по вопросам семеноводства стран СНГ. «Несмотря на неблагоприятные природные условия, в этом году нам удастся не только обеспечить наши потребности на овощные и косточковые культуры, но и их излишек для экспорта», – сказал он.
По его словам, в 2011 году в Армении на 20-25% увеличились посевные площади овощных и растениеводческих культур.
Как отмечается в сообщении пресс-службы Минсельхоза РА, в ходе заседания были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес, участники заседании также обменялись опытом. С докладом выступил доктор сельхоз наук России Иван Кузмин.
Касаясь развития семеноводства в республики Серго Карапетян отметил, что в течение пяти лет сфера развития семеноводства будет находиться в центре внимания правительства Армении, а к 2015 году страна сможет обеспечить себя высококачественными элитарными семенами зерновых культур.