14 Մայիս 2011 - 10:19 AMT
Մասնավորապես, էապես բարելավել ենթակառուցվածքները` կատարելով մեծածավալ պետական ներդրումներ: Երկրորդը` բարելավել բիզնես միջավայրը և առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծել փոքր և միջին բիզնեսի համար, ինչպես նաև խթանել կոնկրետ ծրագրեր, որոնք բերելու են մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի աստիճանի բարձրացմանը»,- այդ մասին ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Ազգային ժողովում:
2010 թվականի վերջին գնաճի մակարդակը կազմել է 9.4%, որի պայմանավորող հիմնական գործոնները երկուսն են` հիմնական պարենային և հումքային ապրանքների միջազգային գների բարձրացումը և նախորդ տարի գյուղատնտեսական ապրանքների առաջարկի աննախադեպ անկման հետևանքով վերջիններիս բարձր գների պայմանները: Նշված գնաճի 5 տոկոսային կետը եղել է ի հաշվի գյուղմթերքների գների աճի, իսկ 2.4 տոկոսային կետը` ներմուծվող ապրանքների գների աճի:
2010 թվականին Հայաստանին հաջողվել է էապես բարելավել արտահանման ցուցանիշները, և առևտրի հաշվեկշիռը շուրջ 1.3 տոկոսով բարելավվել է ի հաշիվ նրա, որ արտահանման տեմպերը գերազանցել են ներմուծման աճի տեմպերին: Այդ մասին, ելույթ ունենալով խորհրդարանում 2010 թվականի հանրապետության պետբյուջեի կատարման մասին հաշվետվությամբ, ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Սրանք դրական միտումներ են, որոնք մենք պետք է պահպանենք մոտակա երեք տարիների ընթացքում, որպեսզի նաև բյուջեի պակասուրդը նվազի` հասնելով մեր ծրագրային ցուցանիշներին»,- ընդգծել է նա:
Նրա խոսքով, բյուջեի դեֆիցիտը 7.7 տոկոսային կետից 2010 թվականին էապես նվազել է և կազմել է 5 տոկոս: «Սա նշանակում է, որ արտաքին պարտքի սպասարկման տեսակետից և մակրոտնտեսական ցուցանիշներ ապահովելու տեսակետից մենք հայտնվելու ենք ավելի բարվոք միջավայրում»,- ավելացրել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է նաև, որ 2010 թվականին պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 780 մլրդ դրամ, ինչը գերազանցում է 2009 թվականի ցուցանիշը 13 %-ով, իսկ ծախսային մասը գերազանցել է 2009 թվականի նույնանուն ցուցանիշը մոտ 3%-ով:
2009 թ. համեմատ ոստիկանության ծախսերը գրեթե չեն փոփոխվել: Հասարակական կարգի պահպանության ապահովման համար նախատեսված ծախսերը կատարվել են ամբողջությամբ` կազմելով 22.5 մլրդ դրամ եւ 5.8% ով զիջելով 2009 թ. ցուցանիշը: 2010 թ. ընթացքում Ազգային անվտանգության բնագավառին ՀՀ պետական բյուջեից տրամադրվել է 11.9 մլրդ դրամ` ապահովելով ծրագրային հատկացումների 99.8% ը: 2009 թ. համեմատ Ազգային անվտանգության ծախսերը նվազել են 6.8%-ով կամ 869.5 մլն դրամով: Մասնավորապես, 9.7 մլրդ դրամ հատկացվել է ազգային անվտանգության ապահովման ծրագրի ֆինանսավորմանը, որը կազմում է նախատեսվածի 100 տոկոսը:
Հայաստանի փրկարար ծառայության համակարգի պահպանման նպատակով հաշվետու տարում ծախսվել է 4.3 մլրդ դրամ` ապահովելով ծրագրային հատկացումների 99.9%-ը: 2009 թ. համեմատ նշված ծախսերը նվազել են 1.3%-ով:
Հայաստանի արտաքին պարտքը 2010 թվականի արդյունքներով կազմել է 303 մլրդ դրամ, սակայն վարկային պարտավորությունների մարումը, որը սկսվելու է 2012 թվականից, խնդիրներ չի առաջացնի: Այդ մասին մայիսի 13-ին Հայաստանի Ազգային Ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտնել է Հայաստանի ֆինասների նախարարի տեղակալ, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը` ելույթ ունենալով «2010 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի կատարման վերաբերյալ» հաշվետվության քննարկումների ժամանակ:
Այս կապակցությամբ ՀՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը, ներկայացնելով իր ղեկավարած կառույցի եզրակցությունը, նշեց մի քանի դիտողություններ և մտահոգություններ: Ըստ նրա` շուրջ 3,3 ԱՄՆ մլրդ դոլարի հասնող ՀՀ արտաքին պարտքը, որի մարման գործընթացն սկսվելու է հաջորդ տարվանից, բավական ծանր բեռ է լինելու պետական բյուջեի վրա, ուստի կարծում է, որ հարցի հետ կապված `անհրաժեշտ է մշակել ռազմավարություն, ինչը, ինչպես հետագայում հավաստիացրեց ՀՀ գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, արդեն նախաձեռնվել և մշակման փուլում է:

14 Май 2011 - 10:19 AMT
Доходы госбюджета 2010 года составили 780 млрд. драмов, что превышает показатель 2009 года на 13%, а расходная часть превысила показатель 2009 года почти на 3%. В 2010 году из государственного бюджета сферам общественного порядка, безопасности и судебной деятельности было выделено 67,4 млрд. драмов, обеспечивая 97,9% программных выделений. По сравнению с 2009 годом, расходы полиции не изменились. Предусмотренные для обеспечения общественного порядка расходы составили 22,5 млрд. драмов. Сфере национальной безопасности было предоставлено 11,9 млрд. драмов, обеспечивая программное выполнение на 99,8 %. По сравнению с 2009 годом расходы в этой сфере сократились на 6,8%. Для расходов Спасательной службе Армении было выделено 4,3 млрд. драмов.
Таким образом, была значительная улучшена, во-первых, инфраструктура посредством реализации крупномасштабных госинвестиций, во-вторых, бизнес-среда, были созданы наиболее благоприятные условия для малого и среднего бизнеса, а также правительство стимулировало конкретные программы, которые приведут к повышению уровня диверсификации армянской экономики.
Что же касается макроэкономических показателей, то они были бы более благоприятными, а показатель ВВП – вдвое выше, если бы не было беспрецедентного спада в сельскохозяйственной сфере. Надо отметить, что рост ВВП вместо запланированного 1,2% составил 2,1%. А вот инфляция, которая по итогам 2010 года составил 9,4%, была обусловлено двумя основными факторами: 2,4% – за счет роста международных цен на основные продовольственные и сырьевые товары, а 5% – за счет высоких цен на сельскохозяйственную продукцию из-за резкого спада в отрасли.
Помимо этого за 2010 год Армении удалось существенно улучшить показатели экспорта, за счет чего внешнеторговый баланс вырос почти на 1,2%, что также позволило улучшить текущий счет внешнеторгового баланса. Эти положительные тенденции мы должны сохранить на протяжении последующих трех лет, чтобы дефицит бюджета сократился и достиг запланированных показателей. Дефицит бюджета в 2010 году сократился, составив 5% против 7,7% в 2009 году. «Это позволяет ожидать, что с точки зрения обслуживания госдолга и обеспечения макроэкономических показателей Армения окажется на более благоприятных позициях», – заверил премьер.
Тем не менее, обслуживание госдолга, который значительно увеличился в течение 2009-2010 гг., вызывает опасение у многих экспертов, а особенно у оппозиции, которая уверена, что экономика Армении переживает период стагнации, а власти не приложили усилий для ее структурного изменения, что и приводит к увеличению бедности.
В частности, председатель Контрольной палаты Армении Ишхан Закарян высказал свои замечания и опасения, отметив, что госдолг, достигающий порядка $3,3 млрд, погашение которого начнется со следующего года, будет достаточно тяжелым бременем для госбюджета. Поэтому глава КП посчитал необходимым разработать стратегию по его погашению, на что главный казначей Атом Джанджугазян заверил, что она уже инициирована и находится на стадии разработки.