18 Մայիս 2011 - 06:24 AMT
2025 թվականին զարգացող տնտեսությամբ վեց խոշոր երկրներին` Բրազիլիային, Չինաստանին, Հնդկաստանին, Ինդոնեզիային, Հարավային Կորեային և Ռուսաստանին բաժին կընկնի ողջ գլոբալ աճի կեսից ավելին, իսկ դոլարը կկորցնի իր գերակա դիրքերը` որպես միասնական համաշխարհային արժույթ: Այդ մասին ասվում է Համաշխարհային բանկի «Զարգացման գլոբալ հորիզոններ 2011 – Մուլտիբևեռացում. Նոր գլոբալ տնտեսություն» նոր զեկույցում:
Զեկույցի համաձայն, այդ երկրների տնտեսությունը տարեկան միջինը 4,7%-ով է աճելու 2011-ից 2025 թվականը, և նրանց ընդհանուր բաժինը համաշխարհային տնտեսության մեջ ներկայիս 36%-ից կհասնի 45%-ի: Զարգացած շուկաներն իրենց հերթին նույն ժամանակահատվածում կաճեն ընդամենը 2,3%-ով: «Զարգացած շուկաների արագ աճը տեղաշարժերի պատճառ է դարձել, ինչի հետևանքով տնտեսական աճի կենտրոնները բաշխվել են զարգացող և զարգացած երկրների միջև. դա իսկական մուլտիբևեռացված աշխարհ է»,- մեջբերվում են Համաշխարհային բանկի` զարգացող երկրների հարցերով ավագ փոխնախագահ և գլխավոր տնտեսագետ Ջասթին Իֆու Լինի խոսքերը:
Բացի դրանից, տնտեսագետները կանխատեսում են, որ 2025 թվականին չինական յուանը շատ ավելի մեծ դեր է խաղալու միջազգային հարթակում և կմրցակցի ամերիկյան դոլարի հետ:

К 2025 году на шесть крупных стран с развивающейся экономикой – Бразилия, Китай, Индия, Индонезия, Южная Корея и Россия будет приходиться более половины всего глобального роста, а доллар утратит свою доминирующую позицию в качестве единой мировой валюты. Об этом говорится в новом докладе Всемирного банка “Глобальные горизонты развития 2011 – Мультиполярность: Новая глобальная экономика”.
Солгано докладу, экономика этих стран будут расти в год в среднем на 4,7% с 2011 года до 2025 года, а их общая доля в мировой экономике увеличится с нынешних 36% до 45%. Развитые рынки, в свою очередь, будут расти всего на 2,3% в год за этот же период. “Быстрый рост развивающихся рынков стал причиной смещения, вследствие которого центры экономического роста распределились между развивающимися и развитыми странами – это настоящий мультиполярный мир”, – приводятся в сообщении слова главного экономиста и старшего вице-президента по развивающимся странам Всемирного банка Джастина Ифу Линя.
Кроме того, экономисты прогнозируют, что к 2025 году китайский юань будет играть намного более значимую роль на мировой арене и составит конкуренцию доллару.