Նշելով Հայաստանում «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» 5-ամյակը` բանկը մտադիր չէ նվազեցնել շուկայում զբաղեցրած բաժնի աճի և շահույթի տեմպերը` խնդիրներ, որոնք դնում են բանկի առաջ բաժնետերերը: Այդ մասին մայիսի 18-ին Երևանում ասել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» գլխավոր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Վալերի Օվսյաննիկովը:
Բանկի ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանում ՎՏԲ ապրանքանիշի կայացման պատմությունը, ինչպես նաև հիմնական ֆինանսական արդյունքները: Մասնավորապես, 2010թ. արդյունքներով ՎՏԲ-Հայաստան բանկի զուտ եկամուտը կազմել է 4,4 մլրդ դրամ և այդ ցուցանիշով բանկը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը երկրի բանկային համակարգում: Դրա հետ կապված` Օվսյաննիկովը նշել է 2005-ի համեմատ բանկի շահույթի աճ 478.3 տոկոսով: Ընդհանուր ակտիվները 2010-ի վերջին կազմել են 127.5 մլրդ դրամ, 2009-ի համեմատ 7.2 տոկոս աճ (4–րդ տեղը բանկային համակարգում), ընդհանուր պարտավորությունները կազմել են 98.1 տոկոս, 4.5 տոկոս աճ (6-րդ տեղ), ընդհանուր կապիտալը` 29.3 մլրդ դրամ, 17.0 տոկոս աճ (3-րդ տեղ), կանոնադրական կապիտալը չի փոխվել` 13.8 մլրդ դրամ (5-րդ տեղ):
Հաճախորդների վարկային պորտֆելն ավելացել է 21,1 տոկոսով մինչև 86,6 մլրդ դրամ, հաճախորդներից ներգրավված միջոցների ծավալը կազմել է 58,5 մլրդ դրամ, իսկ ժամկետային ավանդների ծավալը 2009 թվականի նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշների համեմատությամբ աճել է 61,1 տոկոսով և կազմել է 36,5 մլրդ դրամ, զուտ գործառնական եկամուտը 2009 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 40,7 տոկոսով և կազմել է 11,2 մլրդ դրամ:
2010-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ բանկի մասնաճյուղերի ցանցը կազմված է եղել 68 մասնաճյուղերից, որոնք գործել են Հայաստանի ողջ տարածքում, որոնցից` 24 մասնաճյուղեր Երևանում և 44-ը մարզերում: 2010-ին բանկի բանկոմատների քանակը հասել է 59-ի, POS-տերմինալների` 400-ի:
Անդրադառնալով Հայաստանում բանկի գործունեության հոբելյանին` Օվսյաննիկովը հավելել է, որ հիմնական ցուցանիշների դրական դինամիկան խոսում է այն մասին, որ «մեր բաժնետերերի մտադրությունները Հայաստանում լուրջ են. զբաղեցնել առաջին տեղը և շուկայում տրամարդել պահանջված բանկային ծառայություններ»:

18 Май 2011 - 09:31 AMT
Отмечая 5-летие присутствия бренда в республике, ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» не намерен сбавлять темы роста занимаемой доли на рынке и прибыльности – задачи, которые ставят перед ним его акционеры. Об этом на пресс-конференции 18 мая в Ереване сказал генеральный директор – председатель директората «Банка ВТБ (Армения)» Валерий Овсянников.
Глава банка представил историю становления бренда ВТБ в Армении, а также основные финансовые результаты. В частности, по итогам 2010 года чистая прибыль составила 4,4 млрд. драмов, и по этому показателю банк занял второе место в банковской системе страны. В связи с этим Валерий Овсянников отметил прирост прибыли банка по сравнению с 2005 годом – на 478,3%.Общие активы на конец 2010 года составили 127,5 млрд. драмов, рост по сравнению с 2009 годом на 7.2% (4 место в банковской системе), общие обязательства составили 98,1%, рост на 4,5% (6 место), общий капитал 29,3 млрд. драмов, рост на 17.0% (3 место), размер уставного капитала не изменился – 13,8 млрд. драмов (5 место).
Кредитный портфель клиентов увеличился на 21,1%, до 86,6 млрд. драмов, объем средств, привлеченных от клиентов, составил 58,5 млрд. драмов, объем частных вкладов физических лиц вырос на 61,1% по сравнению с аналогичным показателем 2009 года и составил 36,5 млрд. драмов. Доход от операционной деятельности по сравнению с аналогичным показателем 2009 года вырос на 40,7% и достиг 11,2 млрд. драмов.
Обладая самой разветвленной филиальной сетью, «Банку ВТБ (Армения)» удалось практически полностью ее модернизировать и привести в соответствие с требованиями бренда. По состоянию на 31 декабря 2010 года филиальная сеть банка состояла из 68 филиалов, действующих по всей территории Армении, из которых: 24 филиала в Ереване и 44 филиала в областях. За 2010 год количество банкоматов банка выросло до 59, POS-терминалов до 400.
Касаясь юбилейной даты деятельности банка в Армении, его глава добавил, что положительная динами основных показателей говорит о том, что «намерения наших акционеров в Армении серьезные: занять свое место и предоставлять восстеробованные на рынке банковские услуги».