Հայաստանում Ասիական զարգացման բանկի մոնիթորինգի ՀԿ-ների ֆորումի աշխատանքային խումբը, որի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում իրագործվում է «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի շինարարության նախագիծը, ԱԶԲ-ին բազմիցս գրավոր բողոքներ է տրամադրել այն առիթով, որ հաշվետվություններում հաշվի չի առնվում հասարակական կարծիքը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանում Ասիական զարգացման բանկի մոնիթորինգի ՀԿ-ների ֆորումի աշխատանքային խմբի ղեկավար Սիլվա Ադամյանը:
«Առաջին փուլից սկսած ԱԶԲ-ն խոչընդոտում է նրան, որպեսզի հասարակությունը տեղեկացված լինի նրա ծրագրերի մասին»,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, շինարարական աշխատանքներն առանձին ճանապարհահատվածներում պետք է արդեն մեկնարկեին, սակայն մինչև հիմա ոչ մի առաջխաղացում չկա, իսկ բնակչությունը տեղեկացված չէ այդ տարածքներում բանկի ծրագրերի վերաբերյալ: Ավելին, ԱԶԲ-ն չի պատասխանել խմբի բողոքին այն մասին, թե ինչ են անելու գյուղացիները, զրկվելով խնձոր վաճառելու հնարավորությունից, որոնց այգիներն ընկնելու են այդ ճանապարհի երկու կողմերին: Ինչպես հաղորդել է Սիլվա Ադամյանը, այդ տարածքները, ծրագրի համաձայն, պետք է ասֆալտապատվեն:
Բացի դրանից, նա հավելել է, որ Ուջանի շրջանում ճանապարհային շինարարության հետևանքով տուժելու են վարելահողերը, վնաս են կրելու 25 տնտեսություններ: ԱԶԲ-ին չի անհանգստացնում նաև այն, որ «Հյուսիս-Հարավ» ծրագրի շինարարության արդյունքում կարող են տուժել 22 հուշարձաններ, որոնք, մասնագետների կարծիքով, ուղղակի չեն կարող տեղափոխվել:

Группа организации мониторинга Азиатского банка развития, при финансировании которого в Армении реализуется проект строительства транспортного коридора «Север-Юг», не раз представляла АБР письменные жалобы относительно того, что в отчетах не учитывается общественное мнение. Об этом 18 мая на пресс-конференции в Ереване сообщила руководитель рабочей группы организации мониторинга АБР Сильва Адамян.
«Начиная с первого этапа, АБР препятствует тому, чтобы общественность была информирована о его программах», – подчеркнула она.
По ее словам, строительные работы на отдельных дорожных участках должны были уже стартовать, но до сих пор нет никаких подвижек, а население не информировано относительно программ банка на этих территориях. Более того, АБР не ответил на жалобу Группы о том, что будут делать сельчане, лишенные возможности торговать яблоками, сады которых простираются по обе стороны этих участков дорог. Как сообщила Сильва Адамян, эти территории согласно программе должны быть заасфальтированы.
Помимо этого она добавила, что в районе Уджана в результате дорожного строительства пострадают пахотные земли, а ущерб понесут 25 хозяйств. АБР не беспокоит и то, что в результате программы строительства транспортного коридора «Север-Юг» могут пострадать 22 памятника, которые, по мнению специалистов, просто не могут быть перенесены.