18 Մայիս 2011 - 16:00 AMT
Բելառուսի Հանրապետություն կատարած երկօրյա պաշտոնական այցի շրջանակներումՀայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Մինսկում հանդիպել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ:
Ողջունելով ՀՀ վարչապետի այցը` Ալեքսանդր Լուկաշենկոն համոզմունք է հայտնել, որ այն լուրջ ազդակ կհաղորդի երկու պետությունների հարաբերությունների զարգացմանը: «Վերջին մոտ 10 տարում մենք 15 անգամ ավելացրել ենք առևտրաշրջանառությունը: Ես հիշում եմ այն ժամանակները, երբ ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացման համար մենք մտածում էինք ինչ-որ սխեմաների մասին: Հետո որոշեցինք նորմալ պայմաններ ստեղծել Հայաստանում և Բելառուսում, որպեսզի ձեռներեց գործարարները գտնեն այդ ուղիները: Այդպես էլ եղավ, և ավելացումը նկատվեց հատկապես վերջին մի քանի տարիների ընթացքում»,- ասել է Բելառուսի նախագահը:
Նրա խոսքով` այս տարի ապրանքաշրջանառության ծավալում կա մի փոքր անկում, բայց այն հնարավոր է հաղթահարել մոտակա ժամանակաշրջանում, որովհետև թե՛ բելառուսական, թե՛ հայկական կողմից նկատվում է արտահանման ավելացում: Ալեքսանդր Լուկաշենկոն համոզմունք է հայտնել, որ աճի համար ստեղծված են բոլոր համապատասխան պայմանները: «Առանց տնտեսական հիմքի ցանկացած քաղաքականություն, ցանկացած խոսակցություն անարդյունավետ է: Երկու պետությունների տնտեսական հիմքը նախ և առաջ ապրանքաշրջանառությունն է»,- ընդգծել է Բելառուսի նախագահը:
Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և Բելառուսում հյուրընկալության համար:
Այցի երկրորդ օրը` մայիսի 19-ին, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության (ԵվրԱզԷՍ) միջպետական խորհրդի 30-րդ նիստին` կառավարությունների ղեկավարների մակարդակով և Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստին, որտեղ նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի ելույթը:
Կառավարական պատվիրակության կազմում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

В рамках официального визита в Беларусь премьер-министр Армении Тигран Саркисян встретился с президентом Беларуси Александром Лукашенко. Как сообщает пресс-служба правительства Армении, в ходе встречи Лукашенко выразил уверенность, что визит премьера даст новый импульс развитию отношений двух стран.
«За последние 10 лет товарооборот между двумя странами увеличился в 15 раз», – сказал президент Беларуси, добавив, что рост товарооборота наблюдается особенно в последние годы. По его словам, в 2011 году наметился небольшой спад в объеме двусторонней торговли, однако Александр Лукашенко выразил уверенность, что уже в ближайшее время страны смогут его преодолеть, поскольку и с белоруской, и с армянской стороны наблюдается рост экспорта.
В свою очередь, премьер-министр Армении отметил, что существующий на высоком уровне политический диалог, который сложился между странами, предполагает, что и экономическая составляющая должна быть полностью задействована. По его словам, в ходе встречи со своим белорусским коллегой был отмечен потенциал армянской экономики, который еще не задействован.
19 мая премьер-министр Тигран Саргсян примет участие в 30 заседании межправительственного совета Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭс) на уровне глав правительств, а также в заседании Совета глав правительств СНГ, где запланировано выступление премьер-министра Армении.