Հայաստանի կառավարությունը Համաշխարհային բանկի հետ քննարկում է խմելու ջրի արդիականացման ոլորտում ֆինանսական աջակցության նոր փաթեթը: «Մենք քննարկելու ենք մեր գործընկերների հետ խմելու ջրի արդիականացման ծրագիրը, որի արժեքը նախնական տվյալներով կազմում է 15 մլն դոլար»,- մայիսի 19-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը: Դրա հետ կապված` նա նշել է, որ այս ոլորտում կա երկու բաղադրիչ. ոռոգման և խմելու ջրի համակարգ, իսկ ՀԲ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում երկրի իշխանությունները բանակցություններ են վարում արտոնյալ պայմաններով «էժան» վարկային միջոցներ ներգրավելու ուղղությամբ: Անդրադառնալով ոլորտի խնիդրներին` տարածքային կառավարման նախարարը նշել է, որ դրանք քիչ չեն, քանի որ ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերը մաշված են և պահանջում են կապիտալ ներդումներ 2010-ի հաշվարկներով 600 մլն դրամի չափով: «Հասկանալով դա` մենք երբեք կանգ չենք առել: Այսօր ՀԲ և ԱԶԲ-ի աջակցությամբ իրագործվում են լուրջ ծրագրեր ոլորտի արդիականացման համար»,- ասել է նա: Բացի դրանից, առկա են ջրօգտագործողների հաշվառման խնդիր, ինչպես նաև ջրի հսկայական կորուստներ:
Այնուամենայնիվ, Գևորգյանի խոսքերով, դրական արդյունքներ են արձանագրվել պետություն-մասնավոր հատված շրջանակներում, որի շնորհիվ ավելացել են ջրամատակարարման ժամերն ինչպես Երևանում, այնպես էլ մարզերում: Տվյալ պահին քննարկումներ են անցկացվում կառավարող մասնավոր ընկերությունների պայմանագրերում փոփոխություններ մտցնելու համար` նրանց պարտավորությունների կատարումն ապահովելու և համակարգն ավելի արդյունավետ դարձնելու նպատակով:

Правительство Армении обсуждает с Всемирным банком новый пакет финансового содействия по модернизации системы питьевой воды. «Мы обсудим с нашими партнерами программу модернизации питьевой воды, стоимость которой по предварительная данным составляет 15 млн долларов», – сказал 19 мая в беседе с журналистами вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян. В связи с этим он отметил, что в этой сфере есть два компонента: оросительная система и питьевая, а в рамках сотрудничества с ВБ власти страны ведут переговоры по привлечению «дешевых» кредитных средств на льготных условиях.
Касаясь проблем сферы, министр территориального управления отметил, что их немало, поскольку система водоснабжения и водоотвода изношена и требует капитальных инвестиций в размере 600 млн долларов по расчетам на 2010 год. «Понимая это, мы никогда не останавливались. На сегодняшний день при содействии ВБ и АБР реализуются серьезные программы по ее модернизации», – добавил он. Помимо этого, есть проблема учета водопользователей, а также огромные потери воды.
Тем не менее, по словам Геворкяна, зафиксированы и положительные результаты в рамках сотрудничества государство – частный сектор, благодаря чему увеличилось время подачи воды как в Ереване, так и в областях. На данный момент ведутся обсуждения по внесению изменений в договоры управляющих частных компаний для лучшего обеспечения выполнения их обязательств, «чтобы система сталпа еще более эффективной».