19 Մայիս 2011 - 12:43 AMT
ՄԱԳԱՏԷ-ն սկսել է գործակալության տեսուչների համակարգիչները և հեռախոսները կոտրելու հետաքննություն, որն իբր տեղ է գտել Իրան կատարած գործուղումների ժամանակ, որտեղ նրանք անցկացրել են միջուկային օբյեկտների զննում, հաղորդում է Reuters-ը` մեջբերելով արևմտյան դիվանագիտական աղբյուրները:
Գործակալության զրուցակցի խոսքերով, եթե ՄԱԳԱՏԷ-ի կասկածները հաստատվեն, դա կդառնա «Իրանի իշխանությունների կողմից ՄԱԳԱՏԷ հետ համագործակցությամբ ձեռք բերված պարտավորությունների ակնհայտ և տագնապալի չարաշահում», հաղորդում է ՌԲԿ-ն:
Գործակալության ղեկավար Յուկիա Ամանոն չի հաստատել կամ հերքել սկսված հետաքննության մասին տեղեկատվությունը: «Ընդհանուր առմամբ, ոչ մի երկիր, ուր ժամանում են ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչները, չպետք է արգելքներ ստեղծի նրանց գործունեության համար»,- ասել է նա:

19 Май 2011 - 12:43 AMT
МАГАТЭ начало расследование взлома компьютеров и телефонов инспекторов агентства, который якобы имел место во время их рабочих командировок в Иран, где они проводили осмотр ядерных объектов, передает Reuters со ссылкой на источники в западных дипломатических кругах.
По словам собеседника агентства, если подозрения МАГАТЭ подтвердятся, это станет "явным и тревожным свидетельством пренебрежения властями Ирана взятых на себя обязательств по сотрудничеству с МАГАТЭ", сообщает РБК.
Глава агентства Юкиа Амано не стал подтверждать или опровергать информацию о начавшемся расследовании. "В целом ни одна страна, в которую прибывают инспекции МАГАТЭ, не должна чинить препятствия их деятельности", – подчеркнул он.