Մայիսի 19-ին Բելառուսի Հանրապետության մայրաքաղաք Մինսկում բացվել է Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) անդամ-պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստը, որին մասնակցում է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, նիստում արծարծված կարևորագույն հարցերից էր Ազատ առևտրի գոտու պայմանագրի նախագիծը: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նիստի ավարտին լրագրողներին տեղեկացրել է, որ բոլոր երկրների ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց կառավարությունների տեսակետները, իսկ փաստաթուղթը հիմնականում ընդունվել է որպես հիմք: Նշվել է, որ դրա գաղափարախոսությունն ընդունելի է բոլոր կառավարությունների համար, բայց տեխնիկական մակարդակով պետք է քննարկվեն մաքսային տուրքերի, մաքսային վճարների սահմանափակումների խնդիրները: Տիգրան Սարգսյանի խոսքով` որոշում է կայացվել, որ փաստաթուղթը հիմք ընդունելով` փոխվարչապետերի մակարդակով կլինի ևս մեկ հանդիպում, որպեսզի բոլոր խնդիրներին, վիճահարույց հարցերին լուծումներ գտնվեն: «Հայաստանն այս պահի դրությամբ որևէ վիճահարույց հարց չունի այդ փաստաթղթի հետ կապված, և մենք պատրաստ էինք այն ստորագրել նույնիսկ այսօր, բայց քանի որ փաստաթուղթը պետք է ընդունվի կոնսենսուսով, մի խումբ երկրներ առաջարկեցին, որ լրացուցիչ քննարկվի և հաջորդ` հոկտեմբերյան հանդիպմանը, որ տեղի կունենա Սանկտ-Պետերբուրգում, ստորագրվի վերջնական տեքստով»,- նշել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Գնահատելով Բելառուս կատարած պաշտոնական այցի արդյունքները` Հայաստանի վարչապետը կարևորել է ունեցած հանդիպումները, մասնավորապես Հայաստանում բելառուսական գյուղտեխնիկայի արտադրման և բելառուսական ավտոբուսների ներկրման հետ կապված, ինչպես նաև Բելառուսից զբոսաշրջիկներ Հայաստան բերելու վերաբերյալ:
Մինսկում այսօր գումարվել է նաև Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության (ԵվրԱզԷՍ) միջպետական խորհրդի 30-րդ նիստը: Հայաստանը ԵվրԱզԷՍ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունի:

В Минске открылось заседание Совета глав-правительств стран СНГ, в котором принимает участие премьер-министр Армении Тигран Саркисян. Как сообщает пресс-служба правительства, одним из важнейших вопросов повестки заседания является проект договора о зоне свободной торговли. Тигран Саркисян сообщил журналистам, что каждая из стран представила свой подход к этому вопросу, а проект был в основном принят как основа. При этом участники подчеркнули, что идея договора приемлема для всех стран, однако нужно обсудить технические моменты, для чего планируется еще одна встреча на уровне вице-премьеров. Премьер отметил, что у Армении нет никаких спорных вопросов связанных с этим договором, “и мы были готовы подписать его хоть сейчас”, однако ряд стран предложили более детально его обсудить и подписать во время следующего заседания в октябре в Санкт-Петербурге.
Оценивая результаты своего официального визита в Беларусь, Тигран Саркисян отметил важность проведенных встреч, в частности, связанных с производством в Армении белорусской сельхозтехники и импортом белорусских автобусов, а также с привлечением в Армению туристов из Беларуси.
Сегодня в Минске стартовало также 30-ое заседание межгосударственного совета ЕврАзЭС, в котором Армения имеет статус наблюдателя.