Հայաստանի ագրարային սեկտորին աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով հանրապետության կառավարությունը մայիսի 20-ի նիստում նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ հավանություն է տվել «ԱԱՀ մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններին:
Ինչպես Հայաստանի կառավարության մամլո կենտրոնում կայացած ճեպազրույցում հաղորդել է գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, խոսքը գնում է ագրարային սեկտորի ներկրված ռեսուրսների, մասնավորապես` գյուղատնտեսական տեխնիկայի, դրա պահեստամասերի, թունաքիմիկատների և պարարտանյութերի մասին:
Նախարարը հաղորդել է, որ փոփոխությունների օրենսդրական փաթեթը թույլ կտա բացառել ԱԱՀ վճարումը, ինչն իր հերթին կհանգեցնի բուսաբուծության զարգացմանը և վերջնական արդյունքում` գյուղատնտեսական ապրանքի գների նվազմանը: Բացի դրանից, Սերգո Կարապետյանը կարևորել է գյուղատնտեսական տեխնիկայի շարժակազմի թարմացումը, ինչը նույնպես հնարավոր կդառնա ԱԱՀ վճարման բացառման հաշվին:

20 Май 2011 - 08:29 AMT
С целью оказания содействия аграрному сектору Армении, правительство республики на заседании 20 мая по инициативе президента Сержа Саргсяна одобрило внесение изменений в закон РА «О НДС».
Как сообщил в ходе брифинга в пресс-центре правительства Армении министр сельского хозяйства Серго Карапетян, речь идет об импортированных ресурсах аграрного сектора, в частности, сельхозтехники, ее запчастей, ядохимикатов и удобрений.
Глава министерства сообщил, что законодательный пакет изменений позволит исключить уплату НДС, что в свою очередь приведет к развитию растениеводства, и в конечном итоге снижению цен на сельхозпродукцию. Помимо этого, Серго Карапетян придал важность обновлению парка сельхозтехники, что также станет возможным за счет исключения уплаты НДС.