20 Մայիս 2011 - 11:21 AMT
Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանն այսօր հանգստացրել է մրգին կարոտ մնացած հասարակությանն այն առիթով, որ «այս տարի ծիրանի բերքատվությունը գտնվելու է միջին մակարդակում»: Եվ այդ միջին մակարդակը պայմանավորված է բնակլիմայական պայմաններով:
Եղանակի տաքացման հետ գյուղատնտեսության ոլորտի հայ փորձագետները սկսել են կանխատեսումներ անել ամենաարդի հարցերից մեկի վերաբերյալ. ծիրանի հայրենիքն այս տարի ծիրան կտեսնի արդյոք: Մարտի վերջին Հայաստանի Ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը Հայաստանի ծիրանի սիրահարների մոտ խորը հիասթափություն առաջացրեց, հայտարարելով, որ այս տարի սպասվում է ծիրանի ցածր բերքատվություն և բարձր գին: Միաժամանակ, եթե անցած տարիներին ծիրանի բերքին խանգարում էին ցրտահարությունները, երաշտը, կարկուտը, ապա այս տարի գործի են անցել կրծողները: Ավելի ուշ` մարտի սկզբին, օդերևութաբանները հավաստիացնում էին, որ եղանակն այս տարի բարեահաճ կլինի գյուղատնտեսության հանդեպ և խոստանում էին մինչև 40-50 տոննա ծիրան:
Արդյունքում հասարակ քաղաքացիներն այդպես էլ չհասկացան, թե կլինի այս տարի ծիրան, թե ոչ, և կլինեն արդյոք ծիրանի գներն նույնքան բարձր, որքան նախորդ տարի, երբ այդ մրգի գինը չէր զիջում դելիկատեսների գներին` միջինը կազմելով 1000 դրամ (ավելի քան 3 դոլար):
Բայց փոխարենը, հանգստացնում են փորձագետները, այս տարի լոլիկի և խաղողի պակաս չի զգացվի, որոնց վրա նույն բնակլիմայական պայմանները կրծողների հետ միասին չեն ազդել: Իսկ ահա լոլիկի և խաղողի գների մասին առայժմ ոչ ոք որոշակի ոչինչ չի ասում. «Կերեք լոլիկ և խաղող, եթե մինչ այդ դրանց գները «կծող» չլինեն»:

Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян сегодня успокоил уже соскучившуюся по фруктам общественность тем, что «урожайность абрикосов в этом году будет находиться на среднем уровне». И этот средний уровень обусловлен некими природно-климатическими условиями.
С потеплением армянские эксперты от сельского хозяйства стали делать прогнозы по одному из самых актуальных вопросов сферы: увидит ли родина абрикосов абрикосы в этом году. В конце марта председатель Аграрно-крестьянского объединения Армении (АКО) Грачья Берберян поверг любителей абрикосов Армении в глубокое уныние, заявив, что в этом году ожидается низкий урожай абрикосов и высокие цены на них. При этом, если в прошлые годы урожаю абрикосов мешали заморозки, засуха, град, то в этом году решили за дело взяться грызуны. Позже, в начале марта, метеорологи заверили, что погода в этом году будет благосклонна к армянскому сельскому хозяйству, и пообещали вплоть до 40-45 тонн абрикосов.
Но в итоге простые обыватели так и не поняли, будут ли в этом году абрикосы или нет, и будут ли цены на не успевшие уйти на экспорт абрикосы такими же «бешенными», как и в прошлом году, когда цена на это фрукт не уступала ценам на деликатесы, составляя в среднем 1000 драмов (более $3).
Но зато, успокаивают эксперты, в этом году не будет недостатка в помидорах и винограде, которым те же природно-климатические условия вкупе с грызунами особо не навредили. Но вот о ценах на помидоры и виноград пока никто ничего определенного не говорит: “Кушайте помидоры и виноград, если до того цены на них не покусают вас”.