ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի մարտ ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկի, որի արդյունքում պարզվել է. Պետական բյուջե վճարված հարկերի և այլ պարտադիր վճարների ցուցանիշի առումով 2011թ.-ի մարտին խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարվել է շուրջ 20.3 մլրդ. դրամ: Ընդ որում, նշված կազմակերպությունների կողմից 2011թ.-ի մարտ ամսին վճարվել է հանրապետությունում հավաքագրված հարկային եկամուտների 60.1 %–ը:
2011թ.-ի մարտին հարկային մարմնի կողմից կատարվել են 104 հարկային ստուգումներ, որոնց արդյունքում առաջադրվել է բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումարներ 196.2 մլն դրամի չափով:
01.04.2011թ.-ի դրությամբ խոշոր հարկ վճարողներն ունեցել են 92.9 մլրդ դրամ գերավճար, այդ թվում` ավելացված արժեքի հարկի գծով` 51.5 մլրդ դրամ, իսկ հարկային պարտավորություն` 5.3 մլրդ դրամ: Բացի այդ, 2011թ.-ի մարտ ամսվա ընթացքում պետական բյուջեից հարկ վճարողների գերավճարների գումարներից ավելացված արժեքի հարկի վերադարձի ձևակերպում է կատարվել 1833.9 մլն դրամի չափով:

21 Май 2011 - 07:10 AMT
Показатель уплаченных в госбюджет Армении налогов и других обязательных выплат со стороны 440 крупных налогоплательщиков за март 2011 года составил около 20,3 млрд. драмов, что составляет 60,1% налоговых поступлений в бюджет Армении. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за март 2011 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве РА.
Согласно данным Анализа, за март 2011 года налоговые органы осуществили 104 проверки. В результате этого в госбюджет были осуществлены дополнительные выплаты в размере 196,2 млн. драмов.
По состоянию на 1 апреля 2011 года у крупных налогоплательщиков было 92,9 млрд. драмов сверх выплат, в том числе, по линии НДС – 51,5 млрд. драмов, а по линии налоговых обязательств – 5,3 млрд. драмов. Одновременно, в течение марта 2011 года было оформлено возвратов НДС по сверхвыплатам на сумму 1833.9 млн. драмов.