ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի մարտ ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկի, որի արդյունքում պարզվել է.
• Խոշոր հարկ վճարողների կողմից ներմուծման ծավալները այս տարվա մարտ ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ նվազել են 13.2 %–ով և կազմել 67.8 մլրդ դրամ: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ ներմուծման ծավալները աճել են 142 կազմակերպությունների մոտ շուրջ 15.5 մլրդ դրամով և նվազել` 174-ի մոտ համապատասխանաբար 25.9 մլրդ դրամով:
• Արտահանման ծավալները 2011թ.-ի մարտին կազմել է 25.1 մլրդ դրամ նախորդ տարվա նույն ամսվա 21.5 մլրդ դրամի փոխարեն կամ ավել 3.6 մլրդ դրամով:

В марте 2011 года объемы импортируемой продукции крупными налогоплательщиками Армении по сравнению с аналогичным периодом 2010 года сократились на 13,2%, составив 67,8 млрд драмов. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за март 2011 года», опубликованном Комитет по госдоходам при правительстве Армении. Мониторинг был проведен среди 440 крупных налогоплательщиков республики. При этом рост данного показателя был зафиксирован в 142 крупных компаниях на 15,5 млрд драмов, а в 174 компаниях он сократился соответственно на 25,9 млрд драмов.
В марте 2011 года объемы экспорта крупных налогоплательщиков Армении составили 25,1 млрд драмов против 21,5 млрд драмов за аналогичный период 2010 года, что больше на 3,6 млрд. драмов.