Ժամանակակից աշխարհը պայքարում է բնական մթերքների օգտագործման համար, այդ թվում հացի, որի արտադրության մեջ սկսել են կիրառել բարելավիչներ, խտանյութեր, գոյանյութեր, սննդի գունավորիչներ և այլն: Եվրոպայում վերածնվում է բնական հացի արտադրության հատվածը, որը 4-5 անգամ թանկ է սովորական դարձած սինթետիկ հավելումներով հացից: Ինչպես մայիսի 23-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է «Կռուփ» ընկերության տնօրեն Խաչիկ Ստամբոլցյանը, որը զբաղվում է բիոհացի արտադրությամբ, 1 կգ բնական հացի արժեքը Եվրոպայում 12 եվրո է, ընդ որում բոլոր հացերի պիտակների վրա նշվում է բաղադրությունը, ինչը Հայաստանում բացակայում է: Միաժամանակ, նա նշել է, որ սինթետիկ հավելումներով հացի օգտագործումը հանգեցնում է աղեստամոսքային տրակտի տարաբնույթ հիվանդությունների, ընդհուպ մինչև ուռուցքաբանական հիվանդություններ:
Այսօր «Կռուփ» ընկերությունն արտադրում է շուրջ 300 հաց, որի սպառողներն են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակը, մի քանի հյուրանոցներ և սուպերմարկետներ:
Իր հերթին ՀՏԱ ակադեմիկոս Ալեքսանդր Սելիմյանը նշել է, որ հացի արտադրության ոլորտը Հայաստանում կոռումպացված է, որի պատճառով Հայաստանի ՊՆ-ն հրաժարվում է զինվորներին կերակրել բիոհացով:

23 Май 2011 - 09:32 AMT
Ненатуральные ускорители, используемые для выпечки хлеба, могут привести даже к онкологическим заболеваниям
Современный мир борется за использование натуральных продуктов, в том числе и хлеба, в производстве которого начали применять ускорители, консерванты, эмульгаторы, пищевые краски и многое другое. В Европе возрождается сектор производства натурального (органического) хлеба, который в 4-5 раз дороже ставшего обычным хлеба с синтетическими добавками. Как сообщил 23 мая на пресс-конференции в Ереване директор компании «Круп» Хачик Стамбулцян, занимающийся производством био-хлеба, 1 кг натурального хлеба в Европе стоит 12 евро, при этом на этикетке всех хлебов указан его состав, что отсутствует в Армении. При этом он отметил, что использования хлеба с синтетическими добавками приводит к разного рода заболеваниям желудочно-кишечного тракта, вплоть до онкологических заболеваний, поскольку там порой содержаться генномодифицированные микроорганизмы.
На сегодняшний день компания «Круп» производит порядка 300 хлебов, потребителями которого являются посольство США в Армении, офис ООН в Армении, несколько гостиниц и супермаркетов. В свою очередь академик Армянской технологической академии Александ Селимян подчеркнул, что сфера производства хлеба в республике коррумпирована, в силу чего Министерство обороны Армении отказывается кормить солдат био-хлебом.