24 Մայիս 2011 - 10:49 AMT
Այսօր՝ մայիսի 24-ին, ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նիստում որոշվեց օրենքի հնարավոր խախտման առնչությամբ վարույթ հարուցել «Ֆրեշ» ընկերության նկատմամբ:
Վերոնշյալ ընկերությանը պատկանող «Ֆրեշ» սուպերմարկետների ցանցում պարբերաբար կազմակերպվում են ակցիաներ, որոնց շրջանակում որոշ ապրանքատեսակներ վաճառվում են որոշակի զեղչված գնով: Նման կերպ, մայիսի 4-ից 17-ը գործող ակցիայի շրջանակում թողարկվել և հաճախորդներին են տրամադրվել գովազդային թերթիկներ` զեղչված ապրանքների մասին տեղեկատվությամբ: Այդ թերթիկներում նշված է, որ 3 հատ կիվին միասին վաճառվում է 375 դրամով, մինչդեռ, երբ հաճախորդը մայիսի 10-ին սուպերմարկետից գնել է 3 հատ կիվի, դրա դիմաց գանձվել է 510 դրամ:
Խնդրի մասին հրապարակվել է «Իրավունք» թերթում՝ «Աննորմալ կիվիներ Ֆրեշից» հոդվածում, որտեղ նշված է նաև, որ բացի կիվիից, այս սուպերմարկետում սպառողին թյուրիմացության մեջ են գցում նաև ակցիայի շրջանակում վաճառվող մի շարք այլ ապրանքատեսակներ, որոնց գները միշտ չէ որ համապատասխանում են գովազդում նշված արժեքին:
Վարույթի ընթացքում Հանձնաժողովը ուսումնասիություններ կիրականացնի այս սուպերմարկետում` պարզելու, թե որքանով են ապրանքների վաճառքի գները համապատասխանում գովազդում նշվող պայմաններին, հաղորդում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունը:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) на заседании 24 мая приняла решение возбудить административное производство в отношении компании «Фреш».
Как отмечается в сообщении пресс-службы ГКЗЭК, в сети супермаркетов «Фреш» периодически проводятся акции, предусматривающие скидки на ряд товаров. Так, в рамках акции с 4 по 17 мая были выпущены и розданы покупателям рекламные листки с информацией об этих товарах. В рамках акции, стоимость трех киви составляла 375 драмов, однако 10 мая зафиксирован случай покупки из данного супермаркета трех киви за 510 драмов.
В связи с данным случаем в газете «Иравунк» 20 мая была опубликована статья «Ненормальные киви из Фреша». В вышеуказанной статье отмечается, что помимо киви, потребителей в супермаркете вводят в заблуждение рядом других товаров, цены которых не всегда не соответствуют указанным в рекламных листках.
В процессе административного производства антимонопольный орган проведет исследования в этом супермаркете с целью выяснения, насколько цены на товары соответствуют условиям, отмеченным в рекламе.