24 Մայիս 2011 - 15:52 AMT
Մայիսի 24-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է 2010թ. նոյեմբերի 23-ին Երևանում գործարկված կապարաթթվային մարտկոցների արտադրությամբ զբաղվող հայ-գերմանական «Էլբատ» ընկերություն: Կառավարության ղեկավարը շրջել է ընկերության արտադրամասերով և լաբորատորիաներով, ծանոթացել արտադրական գործընթացին: Շրջայցի ընթացքում վարչապետին են ներկայացվել նորագույն տեխնոլոգիաներով գործող արտադրամասերում արտադրանքի պատրաստման, ինչպես նաև ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած քիմիական և էլեկտրամեխանիկական լաբորատորիաներում արտադրանքի որակի հսկման գործընթացի մանրամասները:
Հայ-գերմանական «Էլբատ» ընկերությունում, որի բաժնետոմսերի 51 տոկոսի բաժնետերը գերմանական «Քրոնիմետ Մայնինգ» կազմակերպությունն է, 49 տոկոսինը` հայկական կողմը, թողարկվում են կապարաթթվային կուտակչային մարտկոցներ գրեթե բոլոր տիպի ավտոմոբիլների համար: Գործում են ձուլման, մածուկապատրաստման և մածուկապատման, էլեկտրոլիտի պատրաստման, ձևավորման և հավաքման, օդի ու ջրի զտման և մշակման արտադրամասեր: Որակի վերահսկման նպատակով այստեղ գործում են ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած քիմիական և էլեկտրամեխանիկական լաբորատորիաներ, որտեղ իրականացվում են համապատասխան փորձարկումներ: 2011թ. մայիսին «Quality Austria» ավստրիական կազմակերպության կողմից «Էլբատ» ընկերությանը շնորհվել է Որակի կառավարման համակարգի ISO 9001:2008 միջազգային սերտիֆիկատ: Ներկայումս ընկերությունում աշխատում է 145 մարդ, որոնցից 90-ն ընդգրկված են հիմնական և օժանդակ արտադրություններում:
Ինչպես լրագրողներին հաղորդեց ընկերության բաժնետեր Գյունտեր Պիլարսկին, արտադրանքի առաջին մատակարարումներն իրականացվել են մայիսին, իսկ ամենամեծը` դեպի ԱՄԷ: Ընդ որում` նա ընդգծել է, որ արտադրանքն ամբողջությամբ արդարացրել է սպասումները, իսկ ներկա պահին մշակվում է միջազգային շուկաներում դրա առաջխաղացման ռազմավարությունը:

24 Май 2011 - 15:52 AMT
24 мая премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил открывшийся в ноябре 2010 года единственный в регионе армяно-немецкий завод ELBAT по производству свинцово-кислотных аккумуляторов, где ознакомился с его производственными мощностями и планами на перспективу. Планируется, что он будет производить до 300 000 аккумуляторов разных типов для легковых и грузовых автомобилей, из которых 100-150 тыс. будет реализовываться на внутреннем рынке, а остальная часть предназначена для экспорта, при этом мощности завода позволяют производить до 500 тыс. аккумуляторов. Владельцем контрольного пакета акций завода, основанного в 2007 году, является немецкая компания Cronimit mining, остальные 49% принадлежат армянской стороне.
В мая текущего года заводу был присвоен сертификат качества управления ISO 9001:2008 на основе аудиторского заключения австрийской компании Quality Austria, что позволит компании выходить на международные рынки, тем более, что аккумуляторы будут высокого качества с амперажем 45-210. Для создания завода в 2008-2010 годах сделано инвестиций на сумму 175 миллионов евро. На данный момент на заводе работает 145 человек.
После запуска завода было произведено продукции на сумму 873,1 млн драмов, из которых объемы реализации составили 350,6 млн драмов, из которых экспорт – 115,9 млн драмов. Как сообщил журналистам акционер компании Гюнтер Пиларски, первые поставки продукции были произведены в мае, а самая большая – в ОАЭ. При этом он подчеркнул, что продукция полностью оправдала их ожидания, а на данный момент разрабатывается стратегия для ее продвижения на международные рынки.