25 Մայիս 2011 - 07:18 AMT
Հայաստանն ու Ադրբեջանը հանդես են գալիս ՍԾՏՀ կառավարման ռոտացիոն համակարգի օգտին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային հանձաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը:
Նա նշել է, որ մայիսի 16-17-ին Կիևում ՍԾՏՀ ԽՎ հերթական նիստում քննարկվել է կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարի հարցը:
«Գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը ծանր գործընթաց է»,-նշել է Մինասյանը: Ըստ նրա, Ռուսաստանն, Ուկրաինան ու Թուրքիան, որոնք ամենախոշոր պատվիրակություններն ունեն ԽՎ-ում, ցանկանում էին իրար մեջ որոշել գլխավոր քարտուղարի հարցը, ինչն առաջացրեց մյուս երկրնրի դժգոհությունը:
Մինասյանը նշել է, որ գլխավոր քարտուղարի ընտրությունների համար հարկավոր է ոչ միայն ԽՎ պատվիրակների մեծամասնությունը, այլ նաև պատվիրակության պատգամավորների ձայների մեծամասնությունը: Նա նշել է, որ որոշվել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որին կանդամակցեն մեկական ներկայացուցիչներ յուրաքանչյուր երկրից, որոնք հունիսի 13-14-ին Ստամբուլում կքննարկեն նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրության հետ կապված հարցերը: Ընտրությունները տեղի կունենա ՍՏԾՀ ԽՎ նիստում, որը տեղի կունենա հունիսի 30-ին Կիևում:

Армения и Азербайджан являются самыми активными сторонниками внесения ротационного принципа управления ОЧЭС. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил глава постоянной финансово-бюджетной комиссии Национального собрания Армении Гагик Минасян.
Он отметил, что на прошедшей 16-17 мая в Киеве очередной сессии Парламентской ассамблеи ОЧЭС обсуждался вопрос нового генерального секретаря организации.
“Выборы генерального секретаря являются очень длительным и тяжелым процессом”,- заметил Минасян. По его словам Россия, Украина и Турция, обладающие самыми крупными делегациями в ПА ОЧЭС, хотели между собой решить вопроса генсека организации, что вызвало недовольство других стран.
Минасян отметил, что для выборов генсека организации нужно не только большинство делегатов парламентской ассамблеи, но и большинство голосов делегации. В этой связи он заметил, что было решено создать рабочую группу, в которую войдут по одному представителю от каждой страны члена организации, которые 13-14 июня в Стамбуле обсудят вопросы, связанные с выбором нового генсека организации. Сами же выборы пройдут во время заседания парламентской ассамблеи ОЧЭС, которое состоится пройдет 30 июня в Киеве.