ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն այսօր ընդունեց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյին: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՏԿ նախարարի առաջին տեղակալ Վ. Տերտերյանը և «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» դաշնային գործակալության հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Վ. Կրիվոպուսկովը:
Կողմերն անդրադարձան ապրիլի 18-19-ը Երևանում կայացած «Հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններում միջտարածաշրջանային համագործակցության նոր նվաճումներին ընդառաջ» առաջին համաժողովի արդյունքներին` երկուստեք ընդգծելով, որ այն հաջողված էր: Փոխվարչապետի խոսքով` նոր ձևաչափով համագործակցության սկիզբը դրված է, և պետք է շարունակել աշխատանքները` համաժողովի պարբերաբար կազմակերպման, երկու երկրների միջև միջտարածաշրջանային մակարդակով փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ:
Նշվեց, որ հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում ձևավորվելու է միջտարածաշրջանային համագործակցության հարցերը համակարգող աշխատանքային խումբ` երկու կողմից փոխնախարարների ղեկավարությամբ: Ամփոփվել է նաև վերջին 20 տարվա ընթացքում երկու երկրների տարածաշրջանների միջև շփումների, համագործակցության, ստորագրված փաստաթղթերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Հաշվի առնելով համագործակցության նոր հետաքրքրությունները` փոխվարչապետը կարևորեց առավել գործնական շփումների, գործակցության կոնկրետ ծրագրերի ուղղությամբ քայլերի իրականացումը:
Դեսպանն իր հերթին պատրաստակամություն հայտնեց շարունակել միջտարածաշրջանային փոխհարաբերությունների զարգացմանն ուղղված աշխատանքները` նկատելով, որ առկա էր չբացահայտված հետաքրքրություն, և համաժողովը հնարավորություն տվեց երևան հանել այն: Տեղեկացվեց, որ անհրաժեշտ տեղեկատվություն և խորհրդատվություն կտրամադրվի Հայաստանի մարզերի հետ գործակցությամբ հետաքրքրվող ՌԴ սուբյեկտներին: Հյուրերը հայտնեցին նաև, որ նախատեսվում է հրատարակել համաժողովի շրջանակում կազմակերպված արդյունաբերական ինովացիաների միջտարածաշրջանային ցուցահանդեսի կատալոգը, որը կտրամադրվի ՌԴ սուբյեկտներին, ձեռնարկություններին:
Հանդիպմանը քննարկվեցին նաև Եվրոպական ռեգիոնների ասամբլեայի շրջանակում երկու երկրների տարածաշրջանների համագործակցության հնարավորությունները` հաշվի առնելով, որ և Հայաստանի, և Ռուսաստանի ռեգիոններն անդամակցում են կառույցին, և կարող են համատեղ ծրագրեր իրականացնել` ներգրավելով ռեսուրսներ եվրոպական հիմնադրամներից, հաղորդում է ՏԿՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

25 мая вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян принял посла России в Армении Вячеслава Коваленко. Во встрече приняли участие также первый заместитель министра ТУ РА Ваче Тертерян и глава армянского представительства федерального агентства «Россотрудничество» Виктор Кривопусков.
Стороны коснулись результатов состоявшегося 18-19 апреля 2011 г. в Ереване первого форума «К новым достижениям межрегионального сотрудничества в армяно-российских союзнических отношениях», подчеркнув успешность форума. По словам вице-премьера, заложена основа сотрудничества в новом формате и необходимо продолжить работы по периодической организации форумов, углублению сотрудничества между двумя странами на межрегиональном уровне.
Было отмечено, что в рамках армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству будет сформирована рабочая группа, координирующая вопросы межрегионального сотрудничества под руководством заместителей министров сторон.
Посол, в свою очередь, выразил готовность продолжить работы, направленные на развитие межрегиональных отношений, заметив, что форум позволил выявить нераскрытые прежде интересы.
Было отмечено, что заинтересованным в сотрудничестве с областями РА субъектам РФ будет предоставлена необходимая информация. В ходе встречи были обсуждены также возможности сотрудничества регионов двух стран в рамках Ассамблеи европейских регионов с учетом того, что и Армения, и Россия являются членами Ассамблеи и могут осуществлять совместные программы с привлечением средств европейских фондов.