30 Մայիս 2011 - 06:16 AMT
Հայաստանի և Իրանի միջև էլեկտրահաղորդումների երրորդ գծի շինարարությունը սկսվելու է առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի էներգետիկայի նախարար Մեջիդ Նամջուն Թեհրանում հայ գործընկեր Արմեն Մովսիսյանի հետ հանդիպման արդյունքներով:
Ինչպես հաղորդել է իրանցի նախարարը, 800-900 մեգավատտ հզորությամբ ԷՀԳ շինարարության նախագծի արժեքը գնահատվում է 110 մլն դոլար:
Թեհրանում հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-ի շինարարության հարցը: Ինչպես նշել է Նամջուն, ՀԷԿ-ի շինարարությամբ զբաղվելու է իրանական կոնսորցիումը, նախագծի արժեքը գնահատվում է 400-500 մլն դոլար, հաղորդում է Tehran Times-ը:

30 Май 2011 - 06:16 AMT
Строительство новой, третьей линии электропередачи (ЛЭП) между Арменией и Ираном начнется в течение ближайших двух недель. Об этом заявил министр энергетики Ирана Меджид Намджу по итогам встречи со своим армянским коллегой Арменом Мовсесяном в Тегеране.
Как сообщил иранский министр, стоимость проекта строительства ЛЭП с напряжением 800-900 мегаватт оценивается в $ 110 миллионов.
В ходе заседания армяно-иранской межправительственной комиссии в Тегеране стороны также обсудили вопрос строительства ГЭС на реке Аракс. Как отметил Намджу, строительством ГЭС займется иранский консорциум, стоимость проекта оценивается в 400-500 миллионов долларов, сообщает Tehran Times.