«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն 2011 թվականին 40,8 մլն. ռուբլի է ուղղելու երկաթուղային գծանցների վերանորոգման և արդիականացման ծրագրի իրականացմանը: Այժմ Հայաստանում գործում են 93 երկաթուղային գծանցներ, որից 27-ը հերթապահով գծանցներ են:
Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել է «ՀԿԵ» ՓԲԸ Ենթակառուցվածքի ծառայության պետ Աշոտ Ունուսյանի խոսքերով, հաշվի առնելով գնացքների արագության ավելացումը, ՀԿԵ-ն գծանցներում անվտանգության բարձրացման միջոցառումներ է իրականացնում: Աշոտ Ունուսյանի կարծիքով, գնացքների արագության ավելացումը պահանջում է նաև գծանցների տեխնիկական վերազինում, տեխնոլոգիական ու աշխատանքային կարգապահության մակարդակի բարձրացում:
2011-ին ընկերությունը նախատեսում է իրականացներ գծանցների արդիականացման մի շարք աշխատանքներ, մասնավորապես, գծանցների ուղեանցերի ասֆալտապատում, ուղեփակոցների տեղադրում, մոտեցման հատվածներում սարքավորումների տեղադրում և այլն:
2010 թ. հունիսից նաև գործում է գծանցներում անվտանգության ապահոցման համար ստեղծված հատուկ միջգերատեսչական հանձնաժողով, որի կազմում ընդգրկվել են ՀԿԵ-ի, Տրանսպորտի և կապի, Տարածքային կառավարման, Ճանապարհային ոստիկանության ներկայացուցիչները: Հանձնաժողովի կատարված ստուգումների արդյունքում ստեղծվել է գծանցների արդիականացման ծրագիր:
Բացի այդ, այժմ ՀԿԵ-ում անցնում է «Ուշադրությու'ն, գծանց» միամսյակը, որը կավարտվի հունիսի 10-ին: Միամսյակի շրջանակներում ՀԿԵ-ի հանձնաժողովները ստուգում են բոլոր գծանցները, իրականանում են գծանցների և մոտակա ավտոճանապարհների գույքագրումը, կազմում են արձանագրված խախտումների վերացմանն ուղղված միջոցառումների ցանկեր, իսկ գծանցների հերթապահները անցնում են տեխնիկական դասընթացներ:

ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» в 2011 году инвестирует 40,8 млн рублей в программу переоснащения и ремонта железнодорожных переездов. В настоящее время на железной дороге Армении действует 93 железнодорожных переезда, на 27 переездах из них организованы дежурства.
Как заявил сегодня на встрече с журналистами заместитель начальника Службы инфраструктуры ЮКЖД Ашот Унусян, компания, учитывая повышение скорости движения поездов, предпринимает необходимые меры по усилению норм безопасности на железнодорожных переездах. По его словам, увеличение скорости поездов требует также технического переоснащения железнодорожных переездов, повышения уровня технической и трудовой дисциплины.
В 2011 году компания в рамках переоснащения и ремонта переездов планирует провести целый комплекс работ, в частности, разместить на подъездах к переездам шлагбаумы и необходимое оборудование, организовать на переездах дежурства и т.д.
С июня 2010 года за ситуацией на железнодорожных переездах следит также межведомственная комиссия, в состав которой включены представители ЗАО «ЮКЖД», Министерства транспорта и связи, Министерства территориального управления, Дорожной полиции Армении. Комиссия провела осмотр всех переездов ЮКЖД, по итогам которого была разработана программа их модернизации.
Помимо этого, на железной дороге в настоящее время проводится месячник «Внимание, переезд!», который завершится 10 июня. В рамках месячника осуществляется комиссионный осмотр и инвентаризация переездов и прилегающих к ним автодорог, разрабатываются планы мероприятий по устранению обнаруженных нарушений, проводятся технические занятия с дежурными по переездам.