31 Մայիս 2011 - 05:12 AMT
Երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի հոբելյանական 55-րդ նիստը կանցնի Երևանում հոկտեմբեր-նոյեմբերին: Այսպիսի որոշում է կայացվել Խորհրդի 54-րդ նիստի ժամանակ, որն անցել է մայիսի 18-19-ին Հելսինկիում (Ֆինլանդիա):
Երկաթուղային տրանսպորտի խորհուրդը ստեղծվել է 1992 թ. փետրվարի 14-ին միջպետական մակարդակում երկաթուղային տրանսպորտի աշխատանքի համակարգման համար:
Խորհրդի անդամներն են՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը, Մոլդովան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան: Ասոցացված անդամներն են՝ Բուլղարիան, Վրաստանը, Լատվիան և Ֆինլանդիան, իսկ պայմանագրային հիմունքների վրա Խորհրդի աշխատանքներին մասնակցում են նաև Լիտվան և Էստոնիան: Դիտորդի կարգավիճակ Խորհրդում ունի Երկաթուղու աշխատողների և տրանսպորտային շինարարների արհմիության միջազգային կոնֆեդերացիան:
«Հայաստանի Հանրապետությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում երկաթուղային ենթակառուցվածքի զարգացմանը և դաշնակից պետությունների հետ երկաթուղային կապի հաստատմանը: Շ.Շայդուլլինի խոսքերով, այս գործում հիմնական բեռը իր վրա վերցրեց ՀԿԵՈԻ-ն, որը հանդիսանում է համազգային տրանսպորտային ընկերություն, – նշում է «ՀԿԵՈՒ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևքեթ Շայդուլլինը: – Համոզված եմ, որ Խորհրդի նիստը Երևանում կլինի արդիական հարցերի քննարկման, երկաթգծի զարգացմանն ուղղված նոր լուծումների սահմանման, արդյունավետ համագործակցության հաստատման գերազանց հարթակ», հաղորդում է ՀԿԵՈՒ մամլո ծառայությունը:

31 Май 2011 - 05:12 AMT
Юбилейное 55-ое заседание Совета по железнодорожному транспорту стран-участниц пройдет в Ереване в октябре-ноябре этого года. Такое решение было принято на 54-м заседании Совета, которое проходило в г. Хельсинки (Финлнядия) 18-19 мая, сообщает пресс-служба ЮКЖД.
Совет по железнодорожному транспорту государств-участников был учрежден для координации работы железнодорожного транспорта на межгосударственном уровне и выработки согласованных принципов его деятельности 14 февраля 1992 года. Членами совета являются Армения, Азербайджан, Белоруссия, Киргизия, Казахстан, Молдавия, Россия, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Украина. Ассоциированными членами структуры являются Болгария, Грузия, Латвия и Финляндия, а по договору в работах структуры участвуют Литва и Эстония. Статус наблюдателя в Совете имеет Международная Конфедерация профсоюзов железнодорожников и транспортных строителей.
«Армения придает особое значение развитию железнодорожной инфраструктуры и налаживанию железнодорожного сообщения с государствами-партнерами, а основной груз ответственности и работ в данном направлении приняла на себя именно ЮКЖД, позиционирующая себя как общенациональная транспортная компания», – отметил генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Шевкет Шайдуллин. При этом он высказал уверенность, что заседание Совета в Ереване станет прекрасной площадкой для обсуждения актуальных вопросов, выработки новых направлений развития железных дорог, налаживания нового плодотворного сотрудничества между железнодорожными администрациями наших стран.