31 Մայիս 2011 - 05:30 AMT
«Մասիս, Սիս և Նոր Հայաստան» հանգստավայրի շինարարության նախագիծը կներկայացվի ԱՊՀ 20-ամյակի շրջանակներում
«Մասիս, Սիս և Նոր Հայաստան» Լճափնյա հանգստավայրերի շինարարության նախագիծը ներկայացվելու է միջպետական ցուցահանդեսում` նվիրված ԱՊՀ ձևավորման 20-ամյակին, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը: Նա նշել է, որ նախագիծը մայիսի կեսերին արդեն ներկայացվել է Դուբայում առաջին ներդրումային համաժողովում:
Հունիսի 28-ից հուլիսի 3-ը Մոսկվայում Համառուսական ցուցահանդեսային կենտրոնում տեղի կունենա միջպետական ցուցահանդես` նվիրված ԱՊՀ ձևավորման 20-ամյակին: Ցուցահանդեսն անցկացվում է «ԱՊՀ-ի 20 տարին. գործընկերության նոր հորիզոններ» անվանումով:
Մայրաքաղաքից 16 կմ հեռավորության վրա` Եղվարդի մոտակայքում կկառուցվի «Մասիս, Սիս և Նոր Հայաստան» Լճափնյա հանգստավայրերը: Ռոբերտ Հարությունյանի խոսքերով, նախագիծը բավական խոշոր է, որի պատճառով որոշում է ընդունվել բաժանել այն մի քանի մասերի, մասնավորապես, նախատեսվում է ստեղծել ենթակառուցվածքներ ջրամբարի հիման վրա, որի հաշվին ներդրողների հետաքրքրությունը կաճի ջրամբարին կից օբյեկտներ ստեղծելու համար:
Ծրագրի մեկնարկը եղել է 1,5 տարի առաջ. 2008թ.-ի դեկտեմբերին ծրագրի միայն հայեցակարգն էր պատրաստ: Ինչպես նշեց Ռ. Հարությունյանը 1 ամսվա ընթացքում պարզ կլինի ծրագրի կառավարումն իրականացնող միջազգային մեծ փորձ ունեցող ընկերությունը:
Ծրագրի մենեջմենթը` կառավարումն, իրականացնելու է Էմ Ջի Էն Միրաժ ընկերությունը. եթե համագործակցության պայմանագիրը ստորագրվի: Այս ընկերությունն իր փորձն ու հմտություններն է ներդրելու: Ինչպես ասաց Ռ. Հարությունյանը, պայմանագրի ստորագրումից հետո միայն արդեն ձեռնամուխ կլինեն նաև ներդրողների ներգրավման աշխատանքներին: Նա ընդգծեց, որ այս ընկերության մուտքը նշանակում է կորպորատիվ մենեջմենթի ներգարվում, որը ներդորղներին վստահություն կներշնչի այս ծրագրում ֆինանսներ ծախսելու: Իսկ ծրագրի նպատակահարմարությունը գնահատել է միջազգային համբավ ունեցող Դը Ինովեյշն գրուպ ընկերությունը:
Ծրագրին արժենալու է 500 մլն դոլար: Ծրագրի շինարարությունը նախատեսված էր սկսել 2010թ.-ին, սակայն ինչպես նշեց Ռ. Հարությունյանը ճգնաժամն այն հետաձգեց մինչև 2011թ.-ի սկիզբ: Համալիրը նախատեսված է ավարտել 2015թ.-ին: Այն ըստ Ռոբերտ Հարությունյանի համազգային ծրագրի է վերածվելու և խորհրդանշելու է վերածնված Հայաստանը Եղեռնից 100 տարի անց:

31 Май 2011 - 05:30 AMT
Проект строительства приозерной зоны отдыха «Сис, Масис и Новая Армения» будет представлен в рамках 20-летия СНГ
Проект по строительству приозерной зоны отдыха и развлечений «Сис, Масис и Новая Армения» будет представлен на межгосударственной выставке, посвященной 20-летию формирования СНГ, сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян. Как сообщил гендиректор, данный проект уже был представлен на первом инвестиционный форуме в середине мая в Дубае.
С 28 июня по 3 июля в Москве во Всероссийском выставочном центре пройдет межгосударственная выставка, посвященная 20-летию формирования СНГ. Выставка проводится под названием «20 лет СНГ: к новым горизонтам партнерства». Площадь экспозиции выставки составит 10 тысяч кв.м.
По словам Роберта Арутюняна, проект достаточно крупный, в силу чего было принято решение разделить его на составляющие части, в частности, планируется создание инфраструктуры на основе водохранилища, за счет чего интерес инвесторов возрастет для создания объектов при водохранилище. При этом он добавил, что многих есть заинтересованность, но окончательных результатов пока нет.
На расстоянии 16 км от армянской столицы Ереван будет построена приозерная зона отдыха и развлечений “Масис, Сис и Новая Армения” (Масис и Сис – армянские названия большого и малого Арарата). По предварительным подсчетам программа будет стоить $400 миллионов. Проектом предусматривается восстановление Егвардского водохранилища, на берегу которого будут построены несколько пятизвездочных гостиничных комплексов и различные зоны отдыха.
Программа довольно важна с учетом приоритетности сферы туризма в Армении и что наличие подобного комплекса сделает страну более привлекательной с точки зрения туристических посещений и увеличит количество туристов. Новый комплекс будет символизировать возрожденную Армению спустя 100 лет после Геноцида.