1 Հունիս 2011 - 10:43 AMT
2011-ի մայիսին ապրիլի համեմատ Հայաստանի սպառողական շուկայում ցուցանիշները հիմնականում կրկնվել են ոչ մեծ գնաճային միտումով: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքերով, այդ շրջանում արձանագրվել է գնաճ 0.04 տոկոսով: միաժամանակ պարենային ապրանքների գներն անփոփոխ են մնացել, իսկ ոչ պարենային ապրանքների գներն աճել են 0.5 տոկոսով: «Պարենային ապրանքների շարքում արձանագրվել է մսի գնի աճ 0.5 տոկոսով, կաթնամթերքի` 0.5 տոկոսով, բուսական յուղ և կարագ` 1.1 տոկոսով, շաքարավազ` 0.3 տոկոսով, սուրճ, թեյ, կակաո` 0.1 տոկոսով, հրուշակեղեն` 0.2, իսկ ձուկն էժանացել է 0.2 տոկոսով, բանջարեղեն և կարտոֆիլ` 2.1»:
Մարտիրոսյանը նաև հավելել է, որ ընթացիկ տարվա 5 ամսվա ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է գնաճ 5 տոկոսի մակարդակում: «Պարենային ապրանքների գներն այդ շրջանում աճել են 8 տոկոսով, ոչ պարենային` 2 տոկոսով, սպասարկման ոլորտի ծառայությունների սակագները` 2.3»,- ասել է նա և հավելել, որ այս տարվա մայիսին անցյալ տարվա մայիսի համեմատ արձանագրվել է 9 տոկոս գնաճ: «Այս շրջանում գների ոչ մեծ աճ արձանագրվել է հացամթերքի ոլորտում` 16.9 տոկոս, կաթնամթերքի` 22.4 տոկոս, բանջարեղենի և կարտոֆիլի` 35.4 տոկոս, մրգերի` 19.9 տոկոս, ձվի` 20.5, մսի` 9 տոկոս»,- նշել է նա:

1 Июнь 2011 - 10:43 AMT
В мае 2011 года по отношению к апрелю показатели на потребительском рынке Армении в целом повторились с небольшой инфляционной тенденцией. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил начальник отдела статистики цен и международных сопоставлений Национальной статистической службы Армении Гурген Мартиросян. По его словам, за этот период была зафиксирована инфляция в 0,04%. При этом цены на продовольственные товары остались неизменными, а цены на непродовольственные товары за этот период выросли на 0, 5%. «Среди продовольственных товаров зафиксировано повышение цен на мясо на 0,5%, молочные продукты – на 0,5%, растительное и сливочное масло – на 1,1%, песок – 1,3%, кофе, чай, какао – 0,1%, кондитерские изделия – 0,2%», – сказал он. Одновременно зафиксировано понижение цен на рыбу на 0,2%, овощи и картофель – на 2,1%.
Гурген Мартиросян также сообщил, что в течение пяти месяцев текущего года в Армении зафиксирована инфляция на уровне 5%. «В частности, цены на потребительские товары за этот период выросли на 8%, непродовольственные – на 2%, а тарифы в сфере услуг выросли на 2,3%», – сказал он, добавив, что в мае текущего года по сравнению с маем прошлого в стране зафиксирована инфляция на уровне 9%. В том числе, зарегистрировано повышение цен на продовольственные товары на 16,2%, непродовольственные – 2,4%, а тарифы в сфере услуг выросли на 2,5%. «В этот период наибольший рост цен зарегистрирован по части хлебных продуктов – 16,9%, молочных продуктов – 22,4%, овощей и картофеля – 35,4%, фруктов, – 19,9%. Цены на яйца выросли на 20,5%, мясо – на 9%», – отметил он.