1 Հունիս 2011 - 10:46 AMT
Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը մայիսին կազմել է 7.7 տոկոս, իսկ հաշվետու շրջանում արդյունաբերության մեջ արձանագրվել է երկնիշ ցուցանիշ անցյալ տարվա նույն շրջանի համեմատ: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային հարցերով մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը: «Արդյունաբերությունը դարձել է մեր տնտեսական աճի շարժիչ ուժը»,- նշել է նա:
Նրա խոսքերով, դա հնարավոր է դարձել իշխանությունների կողմից անցկացվող հակաճգնաժամային քաղաքականության շնորհիվ, որի արդյունքները տեսանելի են դարձել հիմա: Միաժամանակ Մինասյնաը կարծիք է հայտնել այն մասին, որ 2011-ի առաջին չորս ամիսներին տնտեսական ակտիվության հավաքական ցուցանիշները 3.5 տոկոսից պակաս չեն լինելու:
Պետբյուջեի համաձայն Հայաստանի ՀՆԱ աճը 2011-ին նախատեսվում է 4.6 տոկոսի մակարդակում, իսկ գնաճը` 4 տոկոսի (±1,5 տոկոս):

Показатель экономической активности в Армении в мае составил 7,7%, а в промышленности в отчетном периоде был зафиксирован двузначный показатель по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава постоянной финансово-бюджетной комиссии Национального собрания Армении Гагик Минасян. “Промышленность стала локомотивом нашего экономического роста”, – отметил он.
По его словам, это стало возможным благодаря проводимой властями антикризисной политике, результаты которой стали видны сейчас. При этом глава постоянной финансово-бюджетной комиссии высказал мнению о том, что собирательные показатели экономической активности первых четырех месяцев 2011 года, которые Национальная статистическая служба опубликует позже, не будут ниже 3,5%.