1 Հունիս 2011 - 11:51 AMT
Հայաստանի ԱԺ մշտական ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը լիովին իրական է համարում Հայաստանի բյուջեով նախատեսված գնաճի 5.5 տոկոս ցուցանիշին հասնելը: Այդ մասին նա հայտարարել է Երևանում մամլո ասուլիսում և հավելել, որ գնաճը «վերջին տարիների ընթացքում մեր գլխավոր մարտահրավերն է» և դեռևս գտնվում է շատ բարձր մակարդակում` 12-ամսյա կտրվածքով 9 տոկոս 2010-ի մայիսի համեմատ: «Մի կողմից մենք ունենք գնաճի բարձր մակարդակ` 9 տոկոս, բայց մեկ այլ կողմից մենք ապրիլին և մայիսին չունենք գնաճի ավելացում»,- ասել է նա:
Մինասյանը հույս է հայտնել, որ տարվա երկրորդ կեսին գյուղմթերքների հայտնվելուն պես կհաջողվի նվազեցնել գնաճը 12-ամյսա կտրվածքով և մեղմացնել տարվա առաջին կեսի գնաճային ճնշումները:
Պետբյուջեի համաձայն Հայաստանում 2011-ին ՀՆԱ աճը պայմանավորված է 4.6 տոկոսի մակարդակում, իսկ գնաճը` 4 տոկոսի (±1,5 տոկոս):

1 Июнь 2011 - 11:51 AMT
Глава постоянной финансово-бюджетной комиссии Национального собрания Армении Гагик Минасян считает вполне реальным достижение по итогам года заложенного в бюджет показателя инфляции 5,5%. Об этом он заявил 1 июня на пресс-конференции в Ереване. Глава комиссии отметил, что инфляция “наш главный вызов в течение последних лет” и пока находится на очень высоком уровне – 9% по сравнению с маем 2010 года. “С одной стороны, мы имеем довольно высокую инфляцию – 9% в 12 месячном разрезе, но с другой стороны, у нас нет увеличения инфляции в апреле и мае, и по сравнению с декабрем 2010 года имели рост инфляции на уровне 5%”, – заметил он.
Гагик Минасян выразил надежду, что с появлением во второй половине года новой сельхозпродукции удастся снизить инфляцию в 12 месячном разрезе и смягчить инфляционные давления первой половины года. Другим положительным фактором для снижения инфляции он отметил снятие Россией и Украиной запрета на экспорт зерна.