2 Հունիս 2011 - 06:52 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, հունիսի 2-ին բացելով կառավարության նիստը, հետաքրքրվել է նախորդ նիստի ժամանակ իր կողմից տրված հանձնարարությունների կատարման մասին միջազգային փորձագետներ ներգրավելու համար բյուջետային միջոցներն անարդյունավետ ծախսելու վերաբերյալ: Այդ խախտումը բացահայտվել էր Հայաստանի Վերահսկիչ պալատի կողմից:
Դրա հետ կապված աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը ներկայացրել է 2006-2007թթ. ՀԲ աջակցությամբ իրականացված ծրագրերի ծառայողական հետաքննությունների արդյունքները, որոնք վկայում են այն մասին, ոչ պետական միջոցները ծախսվել են ոչ արդյունավետ: Մասնավորապես, նրա խոսքերով, տնային տնտեսությունների և համայնքների ուսումնասիրման ծրագրերից մեկի շրջանակներում 150 հազար դոլար արժողությամբ որոշակի առաջարկներ են արվել, որոնցից ընդունվել է 12-ը: «Այնուամենայնիվ, ծրագիրը ծառայել է իր նպատակներին և պետք է մեկ դիտողություն անել այդ ծառայությունների գների վերաբերյալ»,- ասել է նա և հավելել, որ միջազգային փորձագետնրի ծառայությունների 1 օրը կազմել է 700 դոլար 7 ամսվա ընթացքում:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այսուհետև բյուջետային միջոցների անարդյունավետ տնօրինումը պետք է բացառվի:

2 Июнь 2011 - 06:52 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян, открывая 2 июня заседание правительства, поинтересовался о выполнении данных им на предыдущем заседании поручений относительно эффективности расходования бюджетных средств для привлечения международных экспертов, которые представляют республике техническое содействие. Эти нарушения были выявлены Контрольной палатой Армении.
В связи с этим министр труда и социальных вопросов Армении Артур Григорян представил результаты проведенных служебных расследований процессов реализации осуществляемых при содействии ВБ программ 2006-2007 гг., которые свидетельствуют о том, что госсредства были расходованы неэффективно. В частности, по его словам, в рамках одной из программ по исследованию домохозяйств и общин на территории Армении стоимостью 150 тыс. долларов были сделаны некоторые предложения, из которых не было принято 12 предложений. “Тем не менее, программа послужила своим целям, но надо сделать одно замечание в отношении цены этих услуг ”, – подчеркнул он. По его словам, стоимость 1 дня услуг международных экспертов составила 700 долларов в течение 7 месяцев.
Помимо этого, в рамках других программ были предоставлены услуги по разработке 3-х законодательных проектов, один из которых уже был готов – проект закона РА “О госфонде социального обеспечения”. Был также выявлен целый ряд подобных нарушений.
В связи с этим глава правительства подчеркнул, что отныне подобное неэффективное использование бюджетных средств должно быть исключено.