Հունիսի 8-ին Social.com դոմեյնը Բարսելոնայում կայանալիք DOMAINfest-ի ժամանակ կհանվի աճուրդի։ Ինչպես հաղորդում է TechCrunch-ը, աճուրդի ամենացածր առաջարկը կլինի 5 միլիոն դոլար։
Կախված այն բանից, թե որքան կլինեն առաջարկները Social.com-ի համար, այն հնարավոր է ճանաչվի ամենաթանկ վաճառված դոմեյնը։ Այս պահի դրությամբ ամենաթանկարժեքը համարվում է Sex.com-ը, որը աճուրդի էր հանվել սկսած 1 միլիոն դոլարից և վաճառվել 13 միլիոնով։
Social.com դոմեյնը սեփականատեր Սքոտ Կարտերը, ով առաջին անգամ գրանցել է այն 1995թ-ին, տարին վճարում էր ընդամենը 100 դոլար։ Սեփականատերը ցանկանում էր այն դարձնել ծանոթությունների կայք (dating): Սակայն նրա մոտ ոչինչ չստացվեց։ Նա այն դարձրել էլ The Social Cafe կոչվող ֆորում։
Սքոտ Կարտերը 1997-ին վաճառքի հանեց այն 50,000 դոլարով, սակայն ոչ մեկ երկու տարվա մեջ չգնեց այն։ Այնուհետև նա փորձեց տարբեր կերպ գովազդել դոմեյնը։ 2007-ից 2009թթ-ին նաև դարձրել է այն սոցիալական կայքերի շտեմարան։ Սակայն անարդյունք էր։
«Ես երբեք չեմ կարողացել հասկանալ, ինչպես անեմ, որ Social.com-ը զարգացնեմ, ահա թե ինչու այժմ որոշել եմ աճուրդի հանել այն»,- ասել է Սքոտ Կարտերը։

2 Июнь 2011 - 11:38 AMT
8-го июня в Барселоне на предстоящем DOMAINfest домен Social.com будет выставлен на продажу на аукционе. Его стартовая цена – 5 миллионов долларов, сообщает TechCrunch.
В зависимости от предложений Social.com может стать самым дорогим доменом. В данный момент самым дорогим считается Sex.com, который был выставлен на аукцион со стартовой ценой в 1 миллион долларов и продан за 13 миллионов.
Владелец домена Social.com Скот Картер в 1995 году при регистрации домена заплатил за него всего 100 долларов. Он хотел превратить домен в сайт знакомств (dating), но у него ничего не вышло, и он превратил его в форум The Social Cafe.
В 1997 году Скот Картер выставил домен на продажу за 50 000 долларов, однако за два года не нашлось ни одного покупателя. Затем Картер занялся рекламой домена. С 2007 по 2009 годы он превратил его в справочник сайтов. И вновь никаких результатов.
“Я так и не понял, что надо сделать, чтобы Social.com успешно развивался. Поэтому я и решил выставить его на продажу”, – сказал Скот Картер.