3 Հունիս 2011 - 09:23 AMT
Այսօրվա դրությամբ 11 հազար ֆերմերային տնտեսություններին տրամադրվել է 7.5 մլրդ դրամի սուբսիդավորված վարկ:Այդ մասին Երևանում հունիսի 3-ին լրագրողներին հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: Նրա խոսքերով, սուբսիդավորման գործընթացը շարունակվելու է, բայց քանի որ պահանջարկն առաջին հերթին կապված է գարնանային սեզոնի հետ, իսկ աշխատանքներն արդեն ավարտվելու են 10-15 օր անց, ապա վարկերի պահանջարկն այդքան մեծ չի լինելու:
Նախարարը հավելել է, որ այդ գործընթացի ակտիվությունը լինելու է աշնանը` կապված սեզոնային աշխատանքների հետ:
Վարկերը տրամադրվում են տարեկան 14 տոկոս տոկոսադրույքով, որից 4 տոկոսը սուբսիդավորում է պետությունը, իսկ մնացած շրջաններում` 6 տոկոսը:

3 Июнь 2011 - 09:23 AMT
На сегодняшний день уже выдано субсидированных сельхозкредитов 11 000 фермерским хозяйствам на общую сумму в размере 7,5 млрд. драмов. Об этом 3 июня в Ереване сообщил журналистам министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян. По его словам, процесс субсидирования продолжается, но поскольку спрос в первую очередь связан с весенним сезоном, а работы уже будут завершены через 10-15 дней, то спрос на кредиты будет не так велик. «Сельчане в ближайшее время будут собирать урожай и продавать его закупщикам, поэтому потребность в кредитных средствах не будет столь велика», – пояснил он.
В связи с этим Серго Карапетян добавил, что активизации этого процесса будет осенью в связи с сезонными работами.
Кредиты выдаются под 14% годовых, из которых 4% субсидирует государство, а в отдельных регионах – 6%.