Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությանն առընթեր Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը ժամանակավորապես դադարեցրել է մայրաքաղաքի ԳՈՒՄ-ի շուկայի մսի վաճառքի ավելի քան 20 կրպակների աշխատանքը: Ինչպես հունիսի 3-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Պետծառայության պետ Գրիգոր Գրիգորյանը, այս որոշումն ընդունվել է այդ առևտրի կետերի ստուգումների արդյունքների հիման վրա. կրպակները չէին համապատասխանում մսի պահպանման և վաճառքի սահմանված սանիտարա-հիգիենիկ պայմաններին: Գրիգորյանի խոսքով, առևտրականներին հնարավորություն է ընձեռվել` մոտակա 7 օրերի ընթացքում բարեկարգել իրենց առևտրի կետերն ու համապատասխան թույլտվություն ստանալ:
Մայիսի 31-ին Հայաստանի Սննդամթերքի անվտանգության տեսչության աշխատակիցները ոստիկանների ուղեկցությամբ այցելեցին ԳՈՒՄ-ի շուկայի մսի վաճառքի կետեր և առևտրականներից պահանջեցին փակել կրպակները: Աշխատակիցները վաճառվող մսից նմուշներ են վերցրել լաբորատոր փորձաքննության համար:
Գրիգոր Գրիգորյանը հաղորդել է, որ որոշ տնտեսվարող սուբյեկտներ, ի հեճուկս Պետծառայության որոշման, բացել են իրենց կրպակները` հույսը դնելով երրորդ անձանց միջնորդության վրա: «Մենք խախտումներ թույլ չենք տա, նրանք վարչական պատասխանատվության են ենթարկվելու»,- ընդգծել է նա:
Ինչ վերաբերում է վտանգի ենթարկվող քաղաքացիների կյանքի համար կառավարության կրած պատասխանատվությանը, ապա Պետծառայության պետը վստահեցրել է, որ «եթե լուրջ խախտումներ լինեն, ապա երկրի իշխանությունները կարգելեն նման սուբյեկտների գործունեությունը»:
Կառույցի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Բաբկեն Պիպոյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է, որ նույնպիսի ստուգում է անցկացվել նաև Նոր-Նորքի վարչական շրջանի շուկայում, որտեղ նույնպես դադարեցվել է մի շարք տնտեսվարող սուբյեկտների աշխատանքը, հերթը Մալաթիայի շուկայինն է:

3 Июнь 2011 - 12:42 AMT
Госслужба безопасности пищевой продукции Армении взялась за недоброкачественное мясо на одном из ереванских рынков
Государственная служба безопасности пищевой продукции при Министерстве сельского хозяйства Армении на время приостановила работу более 20 ларьков по продажам мяса на ГУМовском рынке столицы. Как сообщил 3 июня на пресс-конференции в Ереване начальник Госслужбы Григор Григорян, данное решение принято на основе результатов проверок этих торговых точек, которые не соответствовали установленным санитарно-гигиеническим условиям хранения и продажи мяса. По его словам, торговцам предоставлена возможность в ближайшие 7 дней обустроить свои точки продаж и получить соответствующие разрешения.
Сотрудники Инспекции по безопасности пищевых продуктов Армении 31 мая в сопровождении полицейских посетили точки продаж мяса на ГУМовском рынке и потребовали от торговцев убрать прилавки. Были взяты образцы продаваемого мяса на лабораторную экспертизу.
Григор Григорян сообщил, что некоторые хозсубъекты вопреки решению Госслужбы открыли свои ларьки, надеясь на посредничество третьих лиц. «Мы не допустим нарушений, они будут привлечены к административной ответственности», – подчеркнул он.
Что же касается ответственности, которую несет правительство за жизнь граждан, которые подвергаются опасности, то начальник Госслужбы заверил, что «если будут серьезные нарушения, то власти страны не допустят деятельности подобных субъектов».
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net начальник отдела по связям с общественностью структуры Бабкен Пипоян сообщил, что аналогичная проверка была проведена и на рынке административного района Нор-Норка, где также приостановлена работа ряда хозсубъектов, очередь за рынком Малатии.