3 Հունիս 2011 - 15:01 AMT
Տեղեկատվությունն այն մասին, որ Ռուսաստանն արգելք է դրել հայկական գյուղատնտեսական մթերքի ներկրման վրա, չի համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարության մամլո ծառայությունից: «Հայաստանը շարունակում է բանջարեղենի և պտղի արտահանումը ռուսաստանյան շուկա: Այս առումով արտահանողները անհանգստության առիթ չպետք է ունենան»,- ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ որոշ հայկական լրատվամիջոցներ լուրեր էին տարածել այն մասին, որ Ռուսաստանը ԵՄ երկրներից բանջարեղենի ներկրմանը զուգահեռ ժամանակավորապես արգելել է նաև հայաստանյան գյուղմթերքի ներկրումը Ռուսաստան:
Ինչպես լրագրողներին է հաղորդել Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, Հայաստանը, հետևելով Ռուսաստանի օրինակին, նույնպես արգելել է բանջարեղենի, մասնավորապես` վարունգի, լոլիկի, պղպեղի ներկրումը Եվրոպայից: «Մենք ամեն տեսակի եվրոպական բանջարեղենի ներկրումն արգելելու մասին հայտարարեցինք` կապված որոշ եվրոպական երկրներում աղիքային վարակի տարածման հետ, սակայն մեզ նման բան չի սպառնում»,- ընդգծել է նա:
Հունիսի 2-ին Ռուսաստանն ամբողջությամբ արգելեց Եվրամիությունից բանջարեղենի ներկրումը: Ռուսաստանի գլխավոր սանիտարական բժիշկ Գենադի Օնիշչենկոն արդեն նշել է այն պայմանները, որոնց դեպքում այդ արգելքը կվերանա: Առաջին հերթին Եվրոպան պետք է պարզի վարակի հարուցիչն ու տարածման պատճառները, վարակի տարածման ուղիները (օդ, ջուր, սնունդ), վարակի օջախները:

3 Июнь 2011 - 15:01 AMT
Информация о том, что якобы Россия ввела запрет на импорт сельхозпродуктов из Армении, не соответствует действительности. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе Министерства сельского хозяйства. “Армения продолжает экспортировать овощи и фрукты на российский рынок. В этом плане экспортеры не должны беспокоиться”, – говорится в сообщении ведомства.
Ранее некоторые армянские СМИ распространили информацию, что параллельно с запретом на импорт сельхозпродуктов из Европы Россия ввела запрет также на армянские продукты.
Как сообщил журналистам министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян, Армения также ввела запрет на ввоз овощей, в частности, огурцов, помидоров и перца из Европы. «Мы объявили о запрете на импорт всех европейских овощей в связи со вспышкой в некоторых европейских странах кишечной инфекции, однако нам это не грозит», – подчеркнул он.
Россия 2 июня полностью запретила импорт овощей из Евросоюза. Главный санитарный врач России Геннадий Онищенко уже отметил те условия, при которых этот запрет будет снят. В первую очередь, Европа должна установить возбудителя инфекции и причины распространения, пути передачи инфекции (вода, воздух, пища), а также очаги инфекции.