Արդեն մի քանի ժամ է, ինչ մեկնարկել է BarCamp Yerevan 2011 չկոնֆերանսը: Բացմանն իրենց խոսքն ասացին չկոնֆերանսի աջակիցները:
Առաջին ներկայացմամբ հանդես եկավ Օպերա Սոֆթվեր ընկերության Ստանդարտների տնօրեն Չարլզ ՄքՔեթիՆևիլը «Ժամանակակից վեբ-ստանդարտների մոգությունը» թեմայով:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Չարլզ ՄքՔեթիՆևիլը նշեց, որ մասնակցել է բազմաթիվ BarCamp-երի, իսկ Հայաստանում առաջին անգամ է. «Ես քիչ հայ ծրագրավորողների գիտեմ, բայց ում էլ գիտեմ բավական խելացի են: Իսկ BarCamp-ն այստեղ առողջ է միջավայրում է անցնում. իսկ առողջ BarCamp-ը նշանակում է առողջ զարգացած հասարակություն, իսկ առողջ զարգացած հասարակությունը սովորաբար լավ գործեր է անում»:
Օպերա Սոֆթվեր ընկերության հաղորդակցությունների գծով մենեջեր Վլադիմիր Իսաևը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ Opera Mini-ի Հայաստանյան օգտագործողները ամսական միջինում ավելի շատ էջեր են դիտում, քան Ռուսաստանում: «Միջինում ամեն ռուսաստանցի օգտագործող դիտում է ամսական 800 էջ, իսկ հայաստանյան օգտագործողները 1400 էջ: Սա այն հարցն է, որ ես միշտ ինքս ինձ հարցնում եմ: Մենք չգիտենք, թե ինչպես է այսպես պատահում»:
Ըստ Վլադիմիր Իսաևի Opera բրաուզերը հանրաճանաչ է մասնավորապես ԱՊՀ երկրներում: Opera-ն ունի 60 միլիոն օգտագործող ամբողջ աշխարհում, իսկ Opera mini-ն 150 միլիոն:

4 Июнь 2011 - 10:20 AMT
Первым выступил с презентацией на тему “Волшебство современных веб-стандартов” директор стандартов компании “Opera Software” Чарльз МакКети Невил .
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Чарльз МакКети Невил отметил, что он участвовал во многих BarCamp, а в Армении участвует впервые: “Я знаю очень мало армянских программистов, но те, с которыми я познакомился, оказались достаточно умными. А сам BarCamp проходит в здоровой атмосфере, а это значит, что и общество, в свою очередь, развитое и здоровое, а здоровое общество лучше работает”.
Менеджер по коммуникациям компании “Opera Software” Владимир Исаев сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net, что пользователи Opera mini в Армении в месяц просматривают больше страниц, чем российские пользователи: “Российские пользователи Opera mini в месяц просматривают в среднем около 800 страниц, а армянские пользователи – 1400”. По словам Владимира Исаева, браузеры Opera распространены в основном в странах СНГ. Пользователей Opera в мире 60 миллионов человек, а Opera mini – 150 миллионов.
Официальный тег BarCamp Yerevan 2011 – #barcampevn11.
BarCamp – это неконференция на тему ИТ, интернета и новых медиа. А называется неконференцией потому, что мероприятие проходит в неформальной обстановке, что обеспечивает свободный обмен идеями и мнениями. В этом году проведению BarCamp Yerevan 2011 содействуют компания “АрменТел”, общественная организация “Интерньюс”, компания Opera Software и PanARMENIAN Media.