Հայաստանում ծիրանի բերքատվությունն այս տարի կկազմի 25-30 տոկոս, խնձորի` 50 տոկոս, դեղիձի` 60 տոկոս: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի Ագրարարագյուղացիական միության նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը: Նրա խոսքերով, այդ ցուցանիշները պայմանավորված են նրանով, որ հանրապետությունում խախտվում է ագրարային միջոցառումների իրագործման ընթացqը, մասնավորապես, պատվաստումները կատարվում են ոչ ժամանակին: Բացի դրանից, բերքի վրա ազդել են բնակլիմայական պայմանները:
Ինչ վերաբերվում է հատապտուղներին, ապա, Բերբերյանի կարծիքով, «դա թանկ հաճույք է բնակչության համար, որը դրանցից մուրաբա պատրաստում»: Այդ առումով Հրաչյա Բերբերյանը հավելել է, որ բնակչությայն կենսապահովման համար առավել կարևոր նշանակություն ունեն պոմիդորը, վարունգը և սմբուկը: Անդրադառնալով այդ բանջարեղենի գներին` նա նշել է, որ պոմիդորներն այս տարի ավելի էժան են լինելու, իսկ կարտոֆիլի գինը կայունանում է, իսկ ահա 2012-ին նկատվելու է զգալի անկում: Հրաչյա Բերբերյանը բացատրել է, որ որակյալ սերմերի պատճառով 10 տոկոսով կրճատվել են կարտոֆիլի ցանքատարածությունները: Նա հավելել է, որ այս տարի հանրապետություն է ներկրվել 3000 տոննա սերմացու, որոնց կեսը` բարձրորակ:

6 Июнь 2011 - 07:04 AMT
Урожайность абрикосов в Армении в текущем году составит 25-30%, яблок – 50%, чуть лучше обстоит дело с персиками – 60%. Об этом 6 июня на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Аграрно-крестьянского объединения Армении (АКО) Грачья Берберян. По его словам, данные показатели обусловлены тем, что в республике нарушается порядок реализации аграрных мероприятий, в частности, прививки проводятся не вовремя. Помимо этого, на урожай повлияли природно-климатические условия.
Что же касается ягодных культур, то, по мнению Грачья Берберяна, «это дорогое удовольствие для населения, которое варит из них варенье». В этом контексте председатель АКО добавил, что для жизнеобеспечения населения наиболее важное значение имеют помидоры, огурцы и баклажаны. Касаясь цен на эти овощи, он отметил, что помидоры в этом году будет дешевыми, а цена картофель стабилизируется, а вот уже в 2012 году будет зафиксирован значительный спад. Грачья Берберян пояснил, что из-за отсутствия качественных семян на 10% сократились посевные площади картофеля. При этом он добавил, что в этом году в республику было импортировано 3 000 тонн семян, из которых половина – высококачественные.