6 Հունիս 2011 - 07:41 AMT
(?)Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանում քարտային բիզնեսի հետ կապված իրավիճակը, զարգացման ո՞ր փուլում է այն գտնվում, ինչպիսի՞ միտումներ են նկատվում:
(!)Վերջին տարիներին Հայաստանում քարտային բիզնեսը զգալիորեն զարգացել է, հատկապես վերջին 2-3 տարիների ընթացքում: Ներմուծվել են մի շարք ժամանակակից ծառայություններ և տվյալ պահին ընթանում է դրա ակտիվ զարգացում: Անկանխիկ վճարումները դառնում են անպայման և անխուսափելի Հայաստանի բնակչության համար, իսկ Հայաստանի կառավարության որոշումը անկանխիկ հաշվի անցնելու մասին ճիշտ եմ համարում, այդ թվում պլաստիկ քարտերով կենսաթոշակային վճարումների գծով: Համոզված եմ, որ այդ բիզնեսը զարգանալու է: Ինչ վերաբերվում է մեր բանկին, ապա 2010-ին 2009-ի համեմատ գործարքների փաստացի աճը կազմել է 100 տոկոս` կազմելով շուրջ 40 մլրդ դրամ, 50 տոկոսով ավելացել է բանկոմատների միջոցով օպերացիաների քանակը: Բանկոմատների միջոցով գործարքների ընդհանուր ծավալն ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում կազմել է 4.8 մլրդ դրամ 2010-ի 3.8 մլրդ դրամի փոխարեն: Քարտերով գործարքների ընդհանուր ծավալը 2011-ի առաջին եռամսյակում կազմել է 9.3 մլրդ դրամ 2010-ի նույն շրջանի 7.96 մլրդ դրամի փոխարեն: 2011-ի առաջին եռամսյակում 24-25 տոկոսով ավելացել է բանկի կողմից թողարկված և ակտիվ կերպով օգտագործվող քարտերի քանակը: Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում քարտային բիզնեսի ներկա իրավիճակը գնահատում է եմ որպես բուռն զարգացող: Նոր միտումների շարքում են` էլեկտրոնային վճարումների ներմուծումը, որոնք տարեց տարի ավելի տարածված են դառնում քարտատերերի շարքում:
(?)Պատմեք ընթացիկ քարտային նախագծերի մասին, որոնք բանկը հաջողությամբ իրագործում է:
(!)Առաջին հերթին «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը» մտադիր է ակտիվ մասնակցել թոշակառուների սպասարկմանն ուղղված կառավարության ծրագրին, մարտից զգալիորեն ավելացել է բանկի ծառայություններից օգտվողների թիվը: Հետագայում բանկի ղեկավարության կողմից մեծ ուշադրություն է դարձվելու այդ ծրագրին:
Ակտիվ փուլի է մեջ մտել բանկի հաճախորդների համար դիսկոնտային համակարգի ներմուծման ծրագիրը: Այսօր մեր քարտատերերը հնարավորություն ունեն զեղչեր ստանալ 3-25 տոկոսով սպասարակման ավելի քան 120 կետերում: Նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում նոր չիպային քարտերի թողարկումը սկսելու համարո, որոնք մենք նախատեսում ենք ավարտել 2011-ի վերջին: Չիպային քարտերը ժամանակի պահանջն են պաշտպանվածության և անվտանգության մակարդակի բարձրացման տեսակետից: Տվյալ պահին մենք գտնվում ենք Visa և MasterCard-ի հետ սերտիֆիկացման փուլում և արդեն 2011-ի վերջին նախատեսում ենք ձեռնամուխ լինել չիպային քարտերի թողարկմանը:
2011-ից սկսած բանկը ArCa վճարային համակարգի արժեթղթային-անդամ է և մոտ ապագայում բանկը ձեռնամուխ է լինում ArCa քարտերի թողարկմանը: Այսպիսով, բանկը դառնալու է երեք վճարային համակարգերի լիարժեք անդամ` միջազգային Visa և MasterCard, տեղային ArCa սպասարկման և էմիսիայի թույլտվությամբ:
Կան նաև աշխատավարձային նախագծերի քանակի ավելացման պլաններ, որոնց քանակը 2010-ին 2009-ի համեմատ ավելացել է ավելի քան 2.5 անգամ: 2011-ին նախատեսում ենք ներգրավել նոր նախագծեր տեղային համակարգի կիրառմամբ, այդ ուղղությամբ աշխատանքներն ավարտված են, բանկը տեխնիկապես պատրաստ է, և մենք գտնվում ենք համաձայնագրերի ստորագրման փուլում:
Քարտային նախագծերի հաջող իրագործման նպատակով շարունակում ենք ավելացնել բանկոմատների թիվը, այսօր բանկն ունի 46 բանկոմատ և 148 POS-տերմինալ: Մինչև 2011-ի հուլիսը նախատեսվում է ավելացնել բանկոմատների թիվը մինչև 56-ի: Ավարտվել են քարտից քարտ շուրջօրյա փոխացնումների ծառայությունների ներմուծման աշխատանքները Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև «Գազպրոմբանկի» և «Առէիկսիմբան-Գազպրոմբանկի խմբի» բանկոմատներից: Տվյալ պահին, ճիշտ է, միայն MasterCard համարկարգի քարտերի միջոցով: Այս ուղղությամբ ավարտվում է բանակցությունների գործընթացը Visa վճարային համակարգի հետ: Արդյունքում հաճախորդներն ավելի ակտիվ և ավելի քիչ ծախսերով կարող են օգտվել դրամային փոխանցումներից:
Բանկն անցկացնում է պրոմո-ակցիաներ, որոնք ուղղված են վաճառքի ծավալների խթանմանը, մասնավորապես, երկու ակցիաների շրջանակներում, որոնք անցկացվում են MasterCard-ի հետ և նվիրված են կանանց տոներին, MasterCard ունեցողների թիվը, որոնք թողարկվում են բանկի կողմից, ավելացել է 4000-ով նախատեսված 3000-ի փոխարեն: Բանակցություններ են ընթանում ամառային արձակուրդների ընթացքում ակցիաներ անցկացնելու համար: Մենք ակտիվ աշխատում ենք երկու համակարգերի հետ, ուստի քարտային ակցիաները կրելու են հետևողական բնույթ:
(?)Ի՞նչ սպասումներ ունի բանկը 2011-ի արդյունքներով:
(!)Տվյալ պահին բանկը սպասարկում է ավելի քան 25 հազար պլաստիկ քարտեր: Նախատեսում ենք, որ մինչև ընթացիկ տարվա վերջ թողարկվող քարտերի թիվն ավելանալու է 30 տոկոսով, առավել ևս, որ բանկը մշտապես բարձրացնում է պլաստիկ քարտերից օգտվելու հասանելիությունը: Մեզ մոտ գործում է առցանց քարտեր պատվիրելու ծառայություն, երբ հաճախորդը ցանկացած պահի կարող է մտնել բանկի կայք, լրացնել հայտը և արդեն մեկ օր հետո բանկից վերցնել իր քարտը: Համաձայնվեք, արագ է և հարմար:

(?)Как вы оцениваете ситуацию с карточным бизнесом в Армении, на какой стадии развития она находится, какие тенденции намечаются?
(!)За последние годы карточный бизнес в Армении значительно развился, особенно, в течение последних 2-3 лет. Был внедрен целый ряд современных услуг, и на данный момент идет его активное развитие. Безналичные платежи становятся обязательными и неизбежными для населения Армении, а решение правительства Армении о переходе на безналичный расчет, считаю верным, в том числе по линии пенсионных выплат по пластиковым картам. Уверен, что этот бизнес будет стремительно развиваться. Об этом свидетельствует количество эмитированных карт, число и объемы транзакций. Что же касается нашего банка, то в 2010 году по сравнению с 2009 годом фактический рост транзакций составил 100%, составив порядка 40 млрд. драмов, на 50% увеличилось число операций посредством банкоматов. Общий объем транзакций по банкоматам за первый квартал текущего года составил 4,8 млрд. драмов против 3,8 млрд. драмов в 2010 году. При этом общий объем транзакций по картам за первый квартал 2011 года составил 9,3 млрд. драмов против 7,96 млрд. драмов за аналогичный период 2010 года. В первом квартале 2011 года на 24-25% увеличилось число выпущенных банком и активно используемых карт.
В целом, нынешнюю ситуацию с карточным бизнесов в Армении оцениваю как бурно развивающуюся. Среди новых тенденций – внедрение электронных платежей, которые с каждым годом становятся все более популярными среди картодержателей.
(?)Расскажите о текущих карточных проектах, которые банк с успехом реализует.
(!)В первую очередь, «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» намерен активно участвовать в программе Правительства по обслуживанию пенсионеров, с марта значительно увеличилось число пользователей услуг банка. В дальнейшем со стороны руководства банка будет также уделяться повышенное внимание этой программе.
Вошла в активную стадию и программа по внедрению дисконтной системы для клиентов банка. На сегодняшний день наши картодержатели имеют возможность получать скидки от 3-25% более чем в 120 точках обслуживания. Ведутся подготовительные работы по началу выпуска чиповых карт, которые мы планируем завершить до конца 2011 года. Чиповые карты – требование времени с точки зрения повышения уровня защищенности и безопасности. На данный момент мы находимся на стадии сертификации с Visa и MasterCard, и уже с конца 2011 года планируем приступить к эмиссии чиповых карточек.
Начиная с 2011 года, банк выступает членом-эмитентом локальной платежной системы ArCa (до этого банк имел статус обслуживающего банка), и в самое ближайшее время банк приступит и к эмиссии карт ArCa. Таким образом, «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» станет полноценным членом трех платежных систем: двух международных –Visa и MasterCard и локальной – ArCa с разрешением на обслуживание и эмиссию. Есть также планы по увеличению количества зарплатных проектов, количество которых в 2010 году по сравнению с 2009 годом увеличилось более, чем 2,5 раза. В 2011 году планируем привлечь новые проекты с использованием локальной системы, работы в этом направлении завершены, банк технически готов, и мы находимся на этапе подписания соглашений.
С целью успешной реализации карточных проектов продолжаем увеличивать число банкоматов, на сегодняшний день их у банка 46 банкоматов и 148 POS-терминалов. До июля 2011 года планируется увеличить количество банкоматов до 56.
Завершены работы по внедрению услуги круглосуточных переводов с карты на карту между Россией и Арменией с банкоматов «Газпромбанка» и «Арэксимбанк – группа Газпромбанка». На данный момент, правда, только посредством карт системы MasterCard. Комиссия за перевод с карточного счета составляет 1%, в дальнейшем мы планируем снизить тариф до 0,6%. Заканчивается процесс переговоров в этом направлении и с платежной системой Visa. В результате клиенты будут более активно и с меньшими затратами пользоваться денежными переводами. Что же касается в целом комиссии по транзакциям, то на мой взгляд, сейчас на этом сегменте рынка наблюдается тенденция к ее снижению.
Банк проводит всевозможные промо-акции, которые направлены на стимулирование объема продаж, в частности, в рамках двух акций, проводимых совместно с MasterCard и приуроченных к женским праздникам, число держателей MasterCard, выпускаемых банком, увеличилось на 4000 против запланированных 3000. Ведутся также переговоры по проведению акций на период летних отпусков. Мы достаточно активно работаем с двумя системами, поэтому карточные акции будут носить последовательный характер.
(?)Какие ожидания у банка по итогам 2011 года?
(!)На данный момент банк обслуживает 25 тыс. активных карт. Планируем, что до конца текущего года число выпущенных карт вырастет на 30%, тем более, что банк постоянно повышает доступность пользования пластиковыми карточками. У нас действует услуга заказа карты в режиме on-line, когда клиент в любой момент может зайти на сайт банка, заполнить форму заявки и уже через день придти в банк за своей картой. Согласитесь, быстро и удобно.