Երեկ երեկոյան BarCamp Yerevan 2011-ի կազմակերպիչներն ամփոփեցին ՏՏ ոլորտի չկոնֆերանսը։ Այն տևեց 2 օր։ Այս տարի BarCamp-ը 3-րդ անգամ էր անցկացվում Հայաստանում։
Ինչպես տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին չկոնֆերանսի կազմակերպիչներից Սամվել Մարտիրոսյանը 2 օրերի ընթացքում ներկա էին մոտ 1000 մասնակից՝ ՏՏ ոլոտրի մասնագետներ, ուսանողներ, հետաքրքրվածներ, լրագրողներ և գիքեր, ինչպես կոչում են իրենք իրենց։
Սամվել Մարտիրոսյանը համոզված է, որ ամեն տարի մասնակիցների թիվն աճելու է և ավելի լավ չկոնֆերանս է լինելու։ Մեկ այլ կազմակերպչի` Գեղամ Վարդանյանի խոսքով BarCamp-ը վերածվում է լուրջ հանրային տարեկան իրադարձության։
Կազմակերպիչներից Երվանդ Աղաբաբյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց, որ կարծում է հաջորդ տարի BarCamp Yerevan 2012-ի անցկացման վայրը պետք կլինի փոխել, քանի որ մասնակիցներն արդեն շատ են և տարածքը չի բավականացնի։ «Նախորդ տարիներից այս տարվա BarCamp-ը նրանով էր նրանով էր տարբերում, որ իսկապես շատ էին հետաքրիր ՏՏ ոլորտին առնչվող թեմաները»,-նշեց Երվանդ Աղաբաբյանը։
BarCamp Yerevan 2011-ի ընթացքում զրուցեցին, քննարկեցին, պատմեցին հետևյալ թեմաների մասին ներկայացումներ՝ ինչպես սկսել ստարտափ, վիրուսային գովազդներ, գեոլոկացիոն սոցիալական ցանցեր, ինչպես փրկել հուշարձանները համացանցի օգնությամբ, վաճառքի արվեստ, ինչպես է աշխատում W3C-ն, էլեկտրոնային գրքեր և գրադարաններ, բջջային ժուռնալիստիկա և այլ բազմաթիվ թեմաներ։
Հատուկ հյուրերից Օպերա Սոֆթվեր ընկերության ներկայացուցիչները խոսեցին ժամանակակից վեբ-ստանդարտների մասին, թե ինչպես բաց պլատֆորմների և գործիքների շնորհիվ կարելի է ստեղծել բարդ պարունակություն, բջջային ինտերնետն ըստ Opera mini-ի տվյալների։ BBC World news-ի հաղորդավար եւ լրագրող Փունեհ Ղոդուսին պատմեց, BBC-իի մասին որպես սոցիալական մեդիա, թե ինչպես է BBC social media-ն լուսաբանում իրադարձությունները՝ օգտագործելով տարբեր ականատեսների նկարներ, բջջայինով նկարված կարճ հոլովակներ և այլն։
Այս տարի BarCamp Yerevan-ին աջակցեցին «ԱրմենՏել» ըկերությունը, «Ինտերնյուս» մամուլի աջակցման ՀԿ-ն՝ USAID-ի ֆինանավորմամբ և «Դիիմ Քոմյունիքեյշնզ» ընկերությունը, Opera Software ընկերությունը և PanARMENIAN Media-ն։

6 Июнь 2011 - 08:59 AMT
Вечером 5-го июня организаторы BarCamp Yerevan 2011 подвели итоги неконференции по ИТ за два прошедших дня. В Ереване BarCamp проводился уже в третий раз.
Один из организаторов неконференции Самвел Мартиросян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что в течение двух дней было около 1000 участников – специалистов в области ИТ, студентов, просто интересующихся мероприятием, журналистов и др.
Самвел Мартиросян уверен, что с каждым годом число участников BarCamp будет расти, а неконференция год от года будет более интересной.
Один из организаторов Ерванд Агабабян сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net, что в следующем году необходимо сменить место проведения BarCamp Yerevan 2012, поскольку участников довольно много, чувствуется нехватка места. “BarCamp в этом году отличается от предыдущих тем, что было намного больше тем из области ИТ”, – отметил Ерванд Агабабян.
В ходе BarCamp Yerevan 2011 имели место и обсуждения представленных докладов, презентаций. Участники в неформальной обстановке поделились идеями, обсудили новейшие тенденции и достижения в сфере информационных технологий, телекоммуникаций и средств массовой информации. Говорилось о геолокационных соцсетях, электронных книгах и библиотеках, мобильной журналистике и др.
Представители компании “Opera Software”, являющиеся специально приглашенными гостями неконференции, говорили о современных веб-стандартах, о том, как на базе открытых платформ и инструментов создать сложные системы, о статистике использования Opera mini для доступа к мобильному интернету. Журналист и ведущая BBC World news Пуне Годуси рассказала о том, как с помощью непрофессиональных кадров, снятых свидетелями на камеры мобильных телефонов, коротких видеороликов, BBC social media освещает те или иные события.
BarCamp является новым решением проведения мероприятий, которое впервые было применено в 2005 году в Силиконовой долине в США, а потом уже распространилось по всему миру.
BarCamp – это неконференция на тему ИТ, интернета и новых медиа. А называется неконференцией потому, что мероприятие проходит в неформальной обстановке, что обеспечивает свободный обмен идеями и мнениями. В этом году проведению BarCamp Yerevan 2011 содействуют компания “АрменТел”, общественная организация “Интерньюс”, компания Opera Software и PanARMENIAN Media.В Ереване неконференция BarCamp проводится с 2009 года.