ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը կիրակի օրն անցկացրել է Տավուշի մարզում` հետևելով սահմանամերձ գյուղերում ընթացող գյուղատնտեսական աշխատանքների ընթացքին:Նախարարը այցելել է վերամշակող մի քանի ընկերություններ,հանդիպել գյուղացիներին, վստահեցրել նրանց, որ ամբողջ բերքը իրացվելու է ժամանակին և առանց խոչընդոտների: Հատկանշական է, որ Տավուշի սահմանամերձ գյուղերում այս տարի ավելացել են ցանքատարածությունները, և այս միտումը կշարունակվի: Չինարիում, օրինակ, 3 հա – ի հասնող հատապտղի օրգանիկ այգիները կավելանան ևս 3 հա-ով:
Այգեգործության զարգացմանը զուգահեռ աշխատանքներ են տարվում վերամշակող գործարանների վերաբացման ուղղությամբ: Վարագավանի պահածոների գործարանը արդեն սկսել է աշխատանքները:Գյուղատնտեսության նախարարը խոստացել է օգնել նաև Այգեձորի պահածոների գործարանի վերաբացման հարցում;
Տավուշի մարզում զգալի ներդրումներ են կատարվում գինեգործության զարգացման ուղղությամբ:Նախարարը ծանոթացել է Երևանի կոնյակի գործարանի Բերդի մասնաճյուղի աշխատանքներին, որտեղ նրան տեղեկացրել են, որ պատրաստ են գյուղացիներից ընդունել ամբողջ բերքը:
Սերգո Կարապետյանը եղել է նաև «Մասիս Տոբակո» – ի կողմից կառուցվող Տաուշ և Ազատամուտ համայնքների ծխախոտի չորանոցներում:Այստեղ նրան տեղեկացրել են,որ ծխախոտի մշակության դաշտերն ընթացիկ տարում կավելանան և, 2010 – ի 370 հա -ի դիմաց, այս տարի պայմանագիր կկնքվի 500 հա – ի համար, հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը:

6 Июнь 2011 - 09:43 AMT
В рамках визита в Тавушскую область Армении министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян посетил ряд перерабатывающих компаний, встретился сельчанами и заверил их в том, что урожай будет закуплен вовремя.
Как отмечается в сообщении пресс-службы министерства, в 2011 году посевные площади в приграничных селах Армении увеличились. Одновременно с развитием садоводства, ведутся работы по восстановлению перерабатывающих компаний: уже начал работать консервный завод Варагавана, министр пообещал оказать содействие и Айгедзорскому консервному заводу. В этой области осуществляются значительные инвестиции и в развитие виноделия. Серго Карапетян познакомился с Бердским филиалом Ереванского коньячного завода, где ему сообщили, что готовы закупить всю продукцию фермеров.
Глава министерства также побывал в общинах Тауш и Азатамут, где компания «Масис Тобако» строит сушильни для табака, посевные площади которого с 370 га в 2010 году будут увеличены до 500 га в текущем году.