6 Հունիս 2011 - 15:12 AMT
Հոլդինգը շեշտը դնում է հիմնականում Մոսկվայի և Մոսկվային հարակից շրջանների վրա: Գազալցակայանների ցանցի զարգացման «Գազպրոմի» նպատակային ծրագրի համաձայն 2007-2015թթ. նախատեսված է շուրջ 200 ԱԳԼՃԿ կառուցում, սակայն հիմա դրանք ընդամենը 6-ն են:Այս հարցում Հայաստանը կարող է փորձով կիսվել Ռուսաստանի հետ, քանի որ հայ վարորդներն արդեն վաղուց հարմարեցրել են իրենց մեքենաները գազի այն հույսով, որ այն դեռ երկար չի թանկանալու: Այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ Հայաստանում գազալցակայաններում չեն հետևում անվտանգության նորմերին:
«Հայաստանի գազալցակայաններում, ի տարբերություն ամբողջ աշխարհի, որտեղ չի թույլատրվում 200 մթնոլորտային ճնշումից բարձր գազով լիցքավորել մեքենան, որոշ գազալցակայաններ լիցքավորում են 300 մթնոլորտային ճնշման տակ»,- Երևանում լրագրողներին հայտնել է արգենտինական «Էֆիկոալ» ընկերության տեխնիկական տնօրեն Ալդո Դամոնտեն:
Ընդ որում, Հայաստանում դեռ 2008-ին ընդունվել է օրենք, համաձայն որի չի թույլատրվում 200 մթնոլորտային ճնշումից բարձր լիցքավորել մեքենան, բայց օրենքը խախտվում է գրեթե բոլոր գազալցակայաններում, քանի որ այդ գործընթացը վերահսկելը տվյալ պահին երկրում անհնար է: «Արգենտինայում դեռ 20 տարի առաջ փոխել են համակարգը, որով հիմա աշխատում են Հայաստանի գազալցակայանները»,- ասել է Դամոնտեն:
Նա նաև նշեց, որ իր երկրում կիրառվում է ծրագիր, որին միացած են երկրի բոլոր գազալցակայանները, և «Էներգոգազ» գերատեսչությունը վերահսկում է յուրաքանչյուր կայանի լիցքավորման գործընթացը: «Հարկային ծառայությունը ևս վերահսկում է բնական գազի ծավալները և ավտոմատ կերպով գանձում վճարման ենթակա հարկի գումարը»,- ասել է փորձագետը: Հայ փորձագետ Հարություն Ղազարյանի խոսքերով առաջիկայում Հայաստանի կառավարությանը կառաջարկվի ներմուծել նոր ծրագիր, որի տեղադրումը յուրաքանչյուր գազալցակայանի համար կարժենա 2600 դոլար:
Հայաստանի գազալցակայաններում խախտվում են անվտանգության կանոնները, քանի որ դրանցում տեղադրված չեն գազի հոսքը վերահսկող կափույրներ, որոնք վտանգի դեպքում փակվում են: Ողջ աշխարհում մեքենաները գազով լիցքավորում են առջևի մասից, որպեսզի պայթյունի դեպքում չտուժի լիցքավորողը, իսկ Հայաստանում՝ ետնամասից, ինչն արդեն մեքենայի պայթյունի դեպքում հանգեցրել է մահացու դեպքերի:
2008-2009թթ. Հայաստանի գազալցակայաններում պայթել է 18 ավտոմեքենա, մահացել է երկու մարդ: ՌԴ-ից Հայաստան ներկրվող բնական գազի ծավալները 2011 թվականի հունվար-մարտ ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա համեմատ ավելացել են 6,7 տոկոսով՝ կազմելով 532.1 մլն խ.մ:
Նշված ժամանակահատվածում իրացվել է 486.8 մլն խ.մ, ինչը 5,1 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսակում նախորդ տարվա համեմատ փոքր-ինչ ավելացել են բնակչության կողմից բնական գազի սպառման ծավալները՝ կազմելով շուրջ 221.8 մլն խ.մ, ինչը 3,6 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: 7,7 տոկոսով ավելացել են ԱԳԼՃԿ-ների կողմից իրացված բնական գազի ծավալները՝ կազմելով 70.3 մլն խ.մ, 19,1 տոկոսով ավելացել է սպառումը այլ սպառողների կողմից՝ կազմելով շուրջ 89.3 մլն խ.մ:
Նույն ժամակահատվածում նվազել են արդյունաբերության սպառման ծավալները՝ 39.1 մլն խ.մ, ինչը 48 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա համեմատ: 20,5 տոկոսով նվազել են նաեւ Էներգետիկայի բնագավառում իրացված գազի ծավալները՝ կազմելով 66.1 մլն խ.մ:

Главную ставку холдинг делает на Москву и Подмосковье. Согласно целевой программе «Газпрома» по развитию сети заправок для парка газотехники с 2007 по 2015 год запланировано строительство порядка 200 АГНКС, однако сейчас их всего шесть. «Газпром» считает, что без наличия со стороны потенциальных потребителей госзаказа работа не сдвинется с места.
В этом вопросе Армении может поделиться своим опытом с Россией, поскольку армянские водители уже давно приспособили свои автомобили к газу в надежде на то, что он еще долго не будет дорожать. Тем не менее, надо отметить, что в Армении не сохраняются нормы безопасности на газозаправочных станциях.
По этому вопросу свое мнение высказывал технический директор аргентинской компании «Эфикоаль» Алдо Дамонте, который отметил, что в республике на газозаправочных станциях, в отличие от всего остального мира, где не разрешается заправлять газом машины выше, чем под давление 200 атмосфер, некоторые станции заправляют под давлением 300 атмосфер. Причем, в Армении еще в 2008 году был принят закон, согласно которому не разрешается заправлять машины под давлением, более чем 200 атмосфер, но закон нарушают практически все заправочные станции, так как контролировать этот процесс на данный момент в стране невозможно. «В Аргентине еще 20 лет назад изменили систему, по которой сейчас работают газозаправочные станции Армении», – добавил Алдо Дамонте.
Аргентинский специалист уточнил, что в его стране применяется программа, к которой подключены все газозаправочные станции страны, и ведомство «Энергогаз» контролирует весь процесс заправки на каждой станции. «Налоговая служба также контролирует объемы проданного газа и автоматически вычисляет сумму налога, подлежащую к уплате», – сказал эксперт.
По словам армянского эксперта Артура Казаряна, в скором времени внедрение данной программы, установка которой каждой газозаправочной станции обойдется в $2600, будет предложено правительству Армении.
На газозаправочных станциях Армении будут установлены новые датчики, подобные тем, которые установлены на бензозаправочных станциях, которые позволят водителям контролировать объем заправленного газа. Надо отметить, что установленные на данный момент датчики, при повышении температуры заправки, показывают неправильный объем заправленного газа, а предлагаемы новые устройства, вне зависимости от температуры, будут показывать реальный объем заправленного газа. На заправочных станциях Армении устанавливается счетчик, по данным которого станции платят компании ЗАО «Армросгазпром» за использованный газ, при этом им не разрешается устанавливать другой альтернативный счетчик.
Боле того, на газозаправочных станциях Армении нарушаются правила безопасности, так как на них не устанавливаются клапаны, контролирующие подачу газа, которые закрываются в случае опасности. Во всем мире машины заправляют газом с ее передней части, чтобы при взрыве не пострадал заправщик, а в Армении заправляют с задней части, что уже привело к смертельным случаям при взрыве машины. В 2008-2009 гг. в Армении на газозаправочных станциях взорвалось 18 автомобилей с двумя смертельными исходами.
Объем поставок природного газа из РФ в Армению в январе-марте 2011 года по сравнению с прошлым годом увеличился на 6,7% и составил 532.1 млн куб.м.
За отчетный период было реализовано 486.8 млн куб.м природного газа, что на 5,1 % ниже показателя аналогичного периода прошлого года. В первом квартале текущего года по сравнению с прошлым годом увеличились объемы потребления природного газа на 7,7% АГНКС-ями -70.3 млн. куб.м.