Orange Արմենիան միանում է Internet Society կազմակերպության նախաձեռնությանը` հունիսի 8-ին մասնակցելու և աջակցելու IPv6 արձանագրության Համաշխարհային օրը:
Սկսած հունիսի 8-ից` ընկերության պաշտոնական կայքը հասանելի կլինի ինչպես IPv4, այնպես էլ IPv6 արձանագրությունների միջոցով (IP – ինտերնետ արձանագրություն):
IPv6 արձանագրության ներդրումն էական նշանակություն ունի ինտերնետի արդյունավետ զարգացման համար: Այսօր, երբ ինտերնետին միանալու համար նախատեսված յուրաքանչյուր սարքավորում (համակարգիչ, բջջային հեռախոս, պլանշետ և այլն) հիմնված է եզակի IP հասցեի վրա, ինտերնետ միացման համար անհրաժեշտ են ավելի շատ IP հասցեներ:
Ներկայումս օգտագործվող IPv4 արձանագրությունն օգտագործում է IP հասցեների 32-բիթանոց ձևաչափ կամ, այլ կերպ ասած, տրամադրում է 4.29 միլիարդ եզակի IP հասցեներ: 2011թ. փետրվարին IPv4 բոլոր հասցեները սպառվեցին: Այսպիսով, անհրաժեշտություն է առաջ եկել մշակել նոր IPv6 ինտերնետ արձանագրություն, որն օգտագործում է IP հասցեների 128-բիթանոց ձևաչափ և հնարավոր է դարձնում ստանալ ավելի շատ IP հասցեներ և ինտերնետին միացնել ավելի մեծ թվով սարքավորումներ: Լինելով 3G+ ցանցի միջոցով շարժական ինտերնետի ծառայություններ մատուցող օպերատոր` Orange Արմենիան միանում է ՏՏ ոլորտի համար այս կարևոր իրադարձությանը և համաշխարհային հանրության հետ միասին իրականացնում նոր ինտերնետ արձանագրության փորձարկում:

7 Июнь 2011 - 07:37 AMT
”Orange Армения” присоединяется к инициативе организации Internet Society, 8-го июня она будет содействовать проведению Всемирного дня IPv6 (IP – интернет-протокол).
Начиная с 8-го июня, официальный сайт компании будет доступен как с помощью протокола IPv4, так и для IPv6. Введение протокола IPv6 имеет огромное значение для продуктивного развития Интернета. На сегодняшний день каждое устройство, подключающееся к интернету (компьютер, мобильный телефон, планшет и др.), основано на индивидуальном IP адресе. А, как известно, IP-адреса, используемые текущей версией интернет-протокола IPv4, закончились в 2011 году, единственным решением с большим запасом на будущее является переход на протокол IPv6, который обеспечивает в 4 биллиона раз большее IP адресов.
Основной целью проведения Всемирного дня IPv6 является проверка готовности Интернета к переходу на протокол IPv6:
Протокол IPv4, содержащий 4,29 миллиарда адресов IPv4 использует 32-битный (четырёхбайтный) формат IP-адресов, ограничивающий IP-адреса.
Будучи мобильным оператором, обеспечивающим Интернет-услуги с помощью сети 3G+, компания “Orange Армения” присоединяется к этому важному событию в сфере ИТ и вместе с мировой общественностью готова провести испытания нового Интернет–протокола.