Մեծամորի ատոմակայանի շահագործումը շարունակելու մեջ մեծ դեր են խաղում քաղաքական դրդապատճառները: Նման կարծիք է հայտնել Ադրբեջանի բնապահպանության և բնական պաշարների նախարար Հուսեյնգուլու Բագիրովը: «Անձամբ ես կարծում եմ, որ էներգետիկայի պահերն այստեղ աննշան են և մեծ են քաղաքական դրդապատճառոները: Մեզ հայտնի չէ, թե ինչ է ցանկանում վաստակել Հայաստանն այդ քաղաքական դրդապատճառներից և վաստակելու է արդյոք ընդհանրապես: Դա երկիր է, որն առաջին հերթին վտանգի տակ է պահում սեփական ժողովրդին` միաժամանակ սպառնալիք ստեղծելով հարևան երկրների համար»,- ասել է ադրբեջանցի նախարարը և հավելել, որ «Հայաստանը շանտաժի է ենթարկում աշխարհին ԱԷԿ գործունեությամբ»:
«Աշխարհում դինամիկ կերպով փոխվում է երկրների վերաբերմունքը միջուկային էներգետիկայի նկատմամբ: Զարգացած Ճապոնիան անպաշտպան էր սպառնալիքի առջև, Գերմանիայում մտածում են անվտանգության ավելի լուրջ միջոցներ ձեռնարկելու մասին: Այդ ժամանակ կարելի է միայն ենթադրել, որ Հայաստանը շանտաժի է ենթարկում աշխարհին շատ պարզունակ, սպառված հնարավորություններով ԱԷԿ-ով»,- ասել է Բագիրովը, հաղորդում է Trend-ը:
OSART (Operational Safety Review Team) հանձնաժողովը, որը գործում է ՄԱԳԱՏԷ հովանու ներքո, մայիսի 16-ից հունիսի 2-ը ստուգումներ է իրականացրել Մեծամոր քաղաքի մոտ գտնվող ԱԷԿ-ում նրա գործունեության, անվտանգության ապահովման տեսանկյունից: Ստուգման արդյունքում խումբը նշել է դրական պրակտիկայի մի շարք օրինակներ, ինչպես նաև ներկայացրել է մի շարք երաշխավորագրեր դրանց կատարելագործման համար:

В продолжении функционирования Мецаморской атомной электростанции (АЭС) в Армении большую роль играют политические мотивы. Такое мнение выразил министр экологии и природных ресурсов Азербайджана Гусейнгулу Багиров.
"Лично я считаю, что моменты энергетики здесь очень незначительны и велики политические мотивы. Нам неизвестно, что хочет заработать Армения от этих политических мотивов и заработает ли вообще. Эта страна, в первую очередь, держит под угрозой свой народ, одновременно создавая угрозу и для соседних стран", – сказал Багиров. По словам азербайджанского министра, “Армения шантажирует мир деятельностью АЭС”.
"В мире динамично меняется отношение стран к ядерной энергетике. Развитая Япония оказалась беззащитной перед угрозой, в Германии задумываются о проведении более серьезных мер с точки зрения безопасности. Тогда можно полагать, что Армения только шантажирует мир деятельностью очень примитивной, с исчерпанными возможностями АЭС", – сказал Багиров, передает Trend.
Комиссия OSART, действующая под эгидой МАГАТЭ, с 16 мая по 2 июня текущего года провела плановые проверки безопасности эксплуатации Армянской АЭС. В состав миссии, прибывшей по приглашению армянской стороны, вошли 8 экспертов разных стран (Финляндии, Франции, Литвы, Венгрии, Голландии, Словакии, Великобритании, США) и представителей двух международных организаций – ЕК и МАГАТЭ. «Нет ни одной производственной деятельности, которая не представляла бы опасности, а результаты проверок на ААЭС показывает, что этот риск приемлем», – сказал руководитель комиссии OSART Габор Вамош.