ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կողմից սուրճի շուկայում կատարված ուսումնասիրությունների ընթացքում պարզվել են այս շուկայի գերիշխողները: Այսպես, հատիկավոր սուրճի շուկայում գերիշխող դիրք ունեն «Կաֆե դյու բրազիլ», «Գրանդ Քենդի» և «Վիվա Առգո» ընկերությունները, որոնք իրացման ծավալներով զբաղեցնում են շուկայի 85,66 տոկոսը:
Աղացած սուրճի շուկայում գերիշխող են ճանաչվել «Ալեքս գրիգ», «Արմեն-Համիկ» և «Ռոյալ Արմենիա» ընկերությունները, որոնք իրացման ծավալներով միասին զբաղեցնում են այս ոլորտի 72,87 տոկոսը:
Սուրճի շուկայում սկսված ուսումնասիրության ընթացքում Հանձնաժողովը տեղեկատվություն էր պահանջել շուկայում գործող առավել խոշոր տնտեսվարողներից:
Այսօր՝ հունիսի 8-ին կայացած Հանձնաժողովի նիստում որոշվեց տեղեկատվության ներկայացման պահանջները խախտելու համար «Ռոյալ Արմենիա», և «Վիվա Առգո» ընկերությունների նկատմամբ հարուցել վարչական վարույթ, հաղորդում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունը:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении провела мониторинг на рынке кофе и выявила компании, занимающие доминирующее положение.
Как сообщает пресс-служба ГКЗЭК, на рынке зернистого кофе лидерами являются компании «Кафе дю бразил», «Гранд Кенди» и «Вива Арго», объемы реализации которых составляют 85,66% всего рынка.
На рынке молотого кофе доминантами были признаны компании «Алекс Григ», «Армен-Амик» и «Роял Армения», которые вместе занимают 72,87% рынка.
Одновременно с проведением мониторинга Комиссии потребовала представить информацию от действующих на рынке наиболее крупных хозсубъектов.
8 июня на своем заседании ГКЗЭК возбудила административное производство в отношении «Роял Армения» и «Вива Арго» на основе нарушений требований о предоставлении запрошенной информации.